Facebook Google+ Twitter

Sztuka patrzenia

Wybaczcie Państwo, ale to, co napiszę, będzie dalszą częścią tego, o czym mówiłem przed tygodniem – może nie wszyscy pamiętają, pisałem o troskach uczonych w związku z ociepleniem klimatu, a także skąd wzięło się moje zainteresowanie tą sprawą.

A dalej problem potoczył się tak: Otóż w ostatni czwartek o dziesiątej poszliśmy do AGH na konferencję, której głównym bohaterem była woda H2O. Aula AGH. Przypomniały mi się wykłady, które prowadziłem na tej właśnie sali przed laty. Było to studium sozjologiczne; wtedy jeszcze słowo „ekologia” nie było rozpowszechnione w naszej mowie. Rektor Goetel przedstawił mnie i udzielił głosu. A ja mówiłem o Indiach i zagrożeniach wspaniałej kopuły Tadżmachalu, ponieważ w pobliżu pojawiła się huta aluminium. Nie ma więc znaczenia czy Agra to, czy Kraków, gdzie Skawina doprowadza do katastrofy polerowanych marmurów dębnickich we wnętrzu katedry wawelskiej, które pewnej nocy zmatowiały.

To tylko wzmianka o zniszczeniach przez fluorowodór, ale i przez wodę, bo skawińskie nieczystości przedostały się na Wawel – a więc znów woda, choć Huta Skawina dziś nie istnieje, ale wtedy powietrze było zatrute. A teraz, po trzydziestu latach, znów sesja! Pierwszy referat na sesji w AGH. Prelegent rozpoczął go od stwierdzenia, że to TV Kraków rozpoczęła dyskusję o wodzie, a później, posługując się nowoczesnymi urządzeniami, przedstawił zagadnienie wody obecnie. Referat był znakomity. Po zakończeniu dyskusja. Spojrzałem na wiszący portret Antoniego Kleczkowskiego i zrobiło mi się przykro. Przecie trzydzieści kilka lat temu to on na tej sali mówił o równowadze hydraulicznej, o nośniku ciepła. Moje pytanie do referenta dotyczyło prof. Antoniego Stanisława. Przewodniczący upomniał mnie. Przecie referent jest nazbyt młody. Przeprosiłem, myśląc sobie, że referent przecież musi być uczniem prof. Kleczkowskiego, i usiadłem.

Ale oto następny referat był rewelacyjny. Omówił fizykochemiczne właściwości H2O. Ktoś, kto nie jest ani fizykiem, ani chemikiem, mógł zasłuchany w te słowa doznać zaskoczenia. Że też człowiek potrafi aż tak poznać tlenek wodoru, żeby przewidzieć, co się stanie, gdy go podgrzejemy, gdy oziębimy. Na sali zapanowała cisza. Ale to był początek, bo oto nagle referent przeniósł się do Japonii i zapytał słuchaczy, czy drobina wody słucha muzyki, a zaraz później rezolutnie dodał, jak traktuje przeczytane teksty. Na koniec powiedział, ale cicho, a oto jak wygląda drobina wody z Lourdes. Zakłopotanie sali, zamieszanie w prezydium. Zaraz, zaraz, ta drobina wody ma świadomość. Obok mnie siedział światowej sławy specjalista, chemik, który zyskał miano człowieka roku 2007. On też walczył z drobinami wody, osuszał budynki. Widząc moje zdenerwowanie rzekł cicho: – Nie martw się. To, co on mówi, to może i prawda. Drobiny wody są diablo uczulone na drgania, a ty zapewne wiesz, że “Piąta symfonia” Beethovena ma inne zasoby drgań niż jego koncert fortepianowy. Niestety, na czym polega deformacja heksagon wody z Lourdes, nie odpowiem ci. No cóż – pewnie się nigdy nie dowiem, skąd się inteligencja wody bierze i czy naprawdę istnieje. A skoro nawet ja – człowiek wierzący – mam kłopoty z wiarą w inteligencję wody z Lourdes, to co mają powiedzieć inni.

I takie to były dwa pierwsze referaty na sesji poświęconej wodzie na AGH. Można powiedzieć: było dużo nowego i dużo ważnego. Tyle że to, co ważne, nie było aż takie nowe, a to co nowe, nie było aż takie ważne. Miałem pytanie do referenta. Co to jest woda ciężka, bo przecież cyklotron i ta ciężka woda, a stąd do bomby atomowej blisko. Z prawdziwym nabożeństwem wysłuchałem tego referatu. Jednak w dziedzinie drobin wody po 30 latach wiemy trochę więcej. Ale dlaczego woda z Lourdes utraciła regularność heksagonu, tego i ja nie wiem. Wiem, że dalsze referaty były równie świetne, ale odwołano mnie z konferencji, bo w Krakowie zjawił się ktoś ważny z Gdańska.

www.gk.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.