Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8653 miejsce

Sztuka pięknego wiązania

Nigdy bym nie pomyślał, że sploty makramy mogą być tak efektowne. Artystka ze Złotowa - Jolanta Surma z sizalu wyczarowuje dzieła.

Artystka z mężem na tle jednej ze swoich prac. / Fot. Zdzisław KwasekJolanta Surma jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków „Azyl” w Pile. W swym artystycznym życiu wybrała trudną technikę - makramę. Makrama to plecionka ażurowa, różne sploty i węzły są wiązane ręcznie ze sznurka sizalowego. - I chociaż tej techniki uczyła się tylko z książek, to opanowała ją do perfekcji - czytamy w portalu zlotowskie.pl.
Prace artystki zadziwiają oryginalnością i precyzją splotów. To nie zwykłe torby makramowe czy wieszaki sizalowe na doniczki, to obrazy sznurkiem malowane, pełne ekspresji, duchowych odczuć i przemyśleń pani Jolanty. - Gdy wiążę, to nawiązuję kontakt psychiczny z materiałem i on mi się wtedy układa jak pragnę - mówi artystka.

Jedna z fantastycznych makram. / Fot. Zdzisław KwasekJolanta Surma jest słuchaczką II roku Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na Podkarpaciu. W ten sposób postanowiła wzbogacić swoją technikę o nowe doświadczenia, a także poznać inne sposoby wypowiedzi artystycznej. Artystka jest niezwykle aktywna w swoim środowisku. Prowadzi warsztaty na których naucza tej trudnej, ale jakże ciekawej sztuki wiązania.

Jeszcze jedna makrama o ciekawej fakturze. / Fot. Zdzisław KwasekPrace pani Jolanty zdobią ściany wieli muzeów i mieszkań prywatnych w Polsce i za granicą. Wielokrotnie była nagradzana: 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Igłą malowane” w Gorzowie Wlkp. (2007, 2008), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Salon Wielkopolski” w Czarnkowie (2007), 1. miejsce w konkursie „Eco-Torba” z okazji Euro Eco Meeting w Złotowie (2005, 2006, 2007).Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mirosława Tułodziecka
  • Mirosława Tułodziecka
  • 12.10.2010 12:27

Te makramy są cudowne. Jestem początkującą i poszukuję materiałów z których można takie cacka wykonać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Makrama jest moją pasją, moim poszukiwaniem od poznad 25 lat, ciesze się , że są wśród nas ludzie którzy zauważają piękno ,bo nie tylko to co tworzymy upiększa nasze otoczenie,ale wzbogaca nasze doznanie estetyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.