Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14606 miejsce

Sztuka pięknego wiązania

Nigdy bym nie pomyślał, że sploty makramy mogą być tak efektowne. Artystka ze Złotowa - Jolanta Surma z sizalu wyczarowuje dzieła.

Artystka z mężem na tle jednej ze swoich prac. / Fot. Zdzisław KwasekJolanta Surma jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków „Azyl” w Pile. W swym artystycznym życiu wybrała trudną technikę - makramę. Makrama to plecionka ażurowa, różne sploty i węzły są wiązane ręcznie ze sznurka sizalowego. - I chociaż tej techniki uczyła się tylko z książek, to opanowała ją do perfekcji - czytamy w portalu zlotowskie.pl.
Prace artystki zadziwiają oryginalnością i precyzją splotów. To nie zwykłe torby makramowe czy wieszaki sizalowe na doniczki, to obrazy sznurkiem malowane, pełne ekspresji, duchowych odczuć i przemyśleń pani Jolanty. - Gdy wiążę, to nawiązuję kontakt psychiczny z materiałem i on mi się wtedy układa jak pragnę - mówi artystka.

Jedna z fantastycznych makram. / Fot. Zdzisław KwasekJolanta Surma jest słuchaczką II roku Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na Podkarpaciu. W ten sposób postanowiła wzbogacić swoją technikę o nowe doświadczenia, a także poznać inne sposoby wypowiedzi artystycznej. Artystka jest niezwykle aktywna w swoim środowisku. Prowadzi warsztaty na których naucza tej trudnej, ale jakże ciekawej sztuki wiązania.

Jeszcze jedna makrama o ciekawej fakturze. / Fot. Zdzisław KwasekPrace pani Jolanty zdobią ściany wieli muzeów i mieszkań prywatnych w Polsce i za granicą. Wielokrotnie była nagradzana: 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Igłą malowane” w Gorzowie Wlkp. (2007, 2008), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Salon Wielkopolski” w Czarnkowie (2007), 1. miejsce w konkursie „Eco-Torba” z okazji Euro Eco Meeting w Złotowie (2005, 2006, 2007).Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mirosława Tułodziecka
  • Mirosława Tułodziecka
  • 12.10.2010 12:27

Te makramy są cudowne. Jestem początkującą i poszukuję materiałów z których można takie cacka wykonać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Makrama jest moją pasją, moim poszukiwaniem od poznad 25 lat, ciesze się , że są wśród nas ludzie którzy zauważają piękno ,bo nie tylko to co tworzymy upiększa nasze otoczenie,ale wzbogaca nasze doznanie estetyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.