Facebook Google+ Twitter

Sztuka rozmowy, czyli post w postach...

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-12-17 13:11

Rozmowa, którą możemy uznać za dobrą polega na wymianie myśli w sposób pokojowy, a nie w warunkach walki często "walki wręcz" na noże lub - ciosy , by tylko zdobyć przewagę nad rozmówcą; by pokazać, że moje jest "na wierzchu"; czyje myśli są lepsze czy gorsze... Dobra rozmowa polega również na przekazaniu myśli w sposób zwięzły, jasny, rzeczowy, ekspresyjny i odpowiednio krótki, by innych do tej wymiany myśli także dopuścić.

"Sukces to mówić tak, aby inni słuchali,
oraz słuchać tak, aby inni mówili."
Kevin Hogan


Silvio Berlusconi / Fot. ANSA/RAITRE /PAPSztuka rozmowy - to przede wszystkim nawiązanie dobrego kontaktu z rozmówcą, tak by obie strony odczuwały przyjemność, swoistą satysfakcję podczas wymiany myśli. (I by nikt na tej wymianie nie tracił....) O tym, że rozmowa nie należy do łatwych zadań świadczy fakt, iż rozmowy nie raz, nie dwa nam się urywają, wkrada się - pełne napięcia - milczenie, a co gorsza: agresja. Taka negatywna rozmowa pozostawia niesmak, głębokie "urazy i rany". Zasady dobrej rozmowy nie są nam znane, a jeśli nawet wiemy jakim prawom powinny podlegać - nagminnie je łamiemy. A przecież można zupełnie inaczej; w rozmowie - przyjemnie się zatracać z wzajemnością! Najpiękniejsze rozmowy, to rozmowy twórcze, podczas których rodzi się nowa myśl, nowa jakość wspólnie "wydyskutowana", inspiracja bądź refleksja wokół jej przedmiotu. Zdecydowanie: najpiękniejsze są rozmowy twórcze, inspirujące do twórczych działań, podczas których oblekany jest nowy pomysł w szatę nadającą mu przyszłe kształty.

Ludzie bardzo często nie chcą bądź nie umieją wznieść się na wyżyny, tak by móc czerpać z rozmowy prawdziwą mądrość, naukę, a wręcz na odwrót: rozmówcy niejednokrotnie wymieniają pomiędzy sobą - jak zauważa psycholog dr Ewa Wojdyłło - tylko monosylaby, puste słowa pozbawione treści i więzi, których nam w życiu bardzo ubyło. "Rozmówcy" - jakże często - nie starają się nawet wznieść na wyżyny, aby z rozmowy czerpać, nie samą przyjemność, lecz wzajemnie ubogacać się wiedzą. Do tego wymagana jest umiejętność i DOBRA WOLA, - przekazywania i odbierania myśli. Rozmawiający człowiek, to jakby stacja radiowa - jednocześnie nadawcza i odbiorcza. Dopiero spełnienie takich wymagań - poskutkuje nawiązaniem wzajemnych więzi i pełnym zrozumieniem! Nie wspominam już nawet o tak zwanych "wspólnych lekturach", doświadczeniach, wiedzy oraz stanie intelektualnego posiadania dyskutujących.

 / Fot. Grzegorz Jakubowski /PAPInnym przykładem złej rozmowy - według klasyfikacji zastosowanej przez wspomnianą wyżej dr Ewę Wojdyłło - jest tak zwane prokuratorskie śledztwo; taki charakter często przybierają rozmowy pomiędzy rodzicami, a ich dorastającymi dziećmi. A ileż to razy, kiedy zapytamy grzecznościowo sąsiada albo częściej sąsiadkę - dają nam popis godzinnego "słowotoku", tyrady o tym co ich boli albo - co gorsze - opowiadają, co zdarzyło się w ich życiu w ostatnim miesiącu, a nie daj Bóg - roku nawet! A czy nie spotkaliśmy się z rolą rozmówcy - nauczyciela czy jak kto woli - pouczającego wykładowcy? Ten swojego monologu nie da przerwać ziewaniem, daje wiele rad, nauk i pouczeń(!), sam zaś rozpływa się nad sobą w samozachwycie.... Inny typ rozmówcy negatywnego: to "sztafeciarz". Ten wpada nam w słowo, zanim dokończymy swoją kwestię a nierzadko kończy naszą wypowiedź.... według własnego widzi mi się. Do tej kategorii rozmówców należą osoby nerwowe, niecierpliwe, przemądrzałe, mocno zadufane w sobie. Zapominają, że wszelkie prawdy - nie są objawione "namaszczonym" wybrańcom raz na zawsze - tylko mają naturę dialogową!

Rozmowa jest trudną sztuką. Opanowanie zasad konwersacji nie jest proste, ale poznanie jej tajników może zaprowadzić nas na szczyty, abyśmy z tego najwyższego poziomu mogli
żyć pełnią życia zgodnie z naszymi wyobrażeniami, abyśmy byli tym kim być chcemy, abyśmy otaczali się ludźmi, jakich akceptujemy i z jakimi chcemy przebywać i rozmawiać; jacy nas "budują". Innymi słowy, osiągnięcie szczytów - to komfort samorealizacji siebie przez innych, którzy nas życzliwie, ale i krytycznie dopełniają - przede wszystkim - swą myślą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (152):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 29.12.2009 21:36

Marku. "Sztuka rozmowy to umiejętność powiedzenia komuś spier... w taki sposób, by ten odczuł podniecenie w związku ze zbliżającą się wyprawą:)))" Tutaj jeszcze taki "mistrz" się nam nie objawił:))) Pozdrawiam ciepło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 23.12.2009 23:29

Do Wigilii daleko, a na w24 cuda się dzieją! Komentarzy nie przybywa, a gwiazdki tracą swój blask...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.12.2009 20:11

Przepraszam, o jedno "z" za dużo ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.12.2009 20:09

Panie Janie, o przyczynach używania wulgaryzmów w dyskusji napomknęła wczoraj rano Jola Mariańska, przytoczę tu, dla przypomnienia, jej słowa: "Kiedy jesteśmy zdenerwowani, trudno o rzeczowe argumenty, więc najczęściej sięgamy po inwektywy, ba (!), nawet wulgaryzmy, które mogą do głębi urazić drugiego człowiek. Takie zachowanie nie sprzyja rozwiązywaniu problemów, a wręcz przeciwnie, powoduje tylko nasilenie konfliktu." Wypada pogratulować, z westchnieniem smutku i rezygnacji, z jej prekognicyjnego wyczucia...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.12.2009 20:07

Z kolęd znam tylko Kolendę Zalewską..... :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=7K0oMPYTLY8

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.12.2009 17:54

Dołączam link do mojej poprzedniej wypowiedzi http://www.youtube.com/watch?v=lQEv6OPsvfY
I stwierdziwszy, że są dwa rodzaje mądrości: 1) dorzucić w odpowiedniej chwili błyskotliwy komentarz; 2) powstrzymać się w odpowiedniej chwili od błyskotliwego komentarza, tym razem wybieram to drugie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba posiąść nielada umiejętności by przeprowadzić taką oto rozmowę: http://www.youtube.com/watch?v=MCYo7vCynio

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.12.2009 15:15

SKORO ZROBIŁ SIĘ TU HYDE PARK - ZAPRASZAM DO WALCA, PRZEPRASZAM: DO SENEKI, ale a`props!!!:

"Przebadaj cały czas życia ludzi zajętych, przyglądnij się, jak długo prowadzą rachunki, jak długo przygotowują zasadzki, jak długo się boją, jak długo nadskakują innym, jak długo im samym się nadskakuje, ile czasu zajmują im własne i cudze sprawy sądowe, ile czasu zabierają im uczty, które już same są obowiązkami, a zobaczysz, do jakiego stopnia ich własne sukcesy i klęski nie pozwalają im znaleźć chwili wytchnienia....." (Seneka)

Gdzie jesteś moja chwilo wytchnienia?!!! NO, GDZIE?!!!....... Jeszcze wczoraj o to pytałem. Dzisiaj już wiem. Jeszcze nie trzymam jej w garści, ale widzę ją... z dachu. Piękna perspektywa....

Zanim skoczę - wszystkich: zaskoczę i przeproszę, że TU ŚMIAŁEM BYĆ!.......... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu!
Przecież czytałam co napisałaś..
Mam nadzieję,że zniesławienie imienia osoby Bogu ducha winnej dziewczynie i jej rodzinie-
nigdy już nie wytkniesz...

Wesołych Świat..i wiem,co czytałam.
Pozdrawiam świątecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.