Facebook Google+ Twitter

Sztuka schodzi do podziemi?

  • Piotr Z
  • Data dodania: 2008-06-14 14:12

Od wczoraj w schronie przy Collegium Minus Uniwersytetu Opolskiego można zobaczyć prace malarskie, rysunkowe i rzeźbiarskie, wykonane przez studentów czterech uniwersytetów.

(S)Chroń Sztukę / Fot. Piotr ZapotocznyKażdą osobę wchodzącą do piwnicy- schronu wita półmrok, rozświetlany w kilku miejscach przez reflektory. W środku pokaźnych rozmiarów hałda piasku z metalową konstrukcją wetkniętą w środek. Obok niej, po drugiej stronie pod ścianą, ustawiony rząd cegieł. Wzdłuż ścian ciągną się rury i kable. Ten niepowtarzalny, piwniczny klimat stanowi tło wystawy. Na ścianach, pomiędzy nielicznymi pajęczynami wywieszone są prace malarskie i rysunki, które ogląda się przechodząc obok instalacji. Wystawa odbywa się pod hasłem (S)Chroń Sztukę.

-To jest akcja, którą organizujemy zapraszając naszych przyjaciół z zaprzyjaźnionych instytutów sztuki - mówi Ania Marcinkowska z Akademickiego Koła Artystycznego, organizatora przedsięwzięcia, dodając - Mam nadzieję, że ta inicjatywa sprowokuje cykl imprez dotyczących zarówno performance, jak i tradycyjnych wystaw.

Festiwal sztuki rozpoczął wykład dr Adama Szymańsakiego "Happening i Performance", po którym zostały otwarte potężne drewniane drzwi wystawy. Zwiedzający mogą zobaczyć prace studentów instytutu sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie. Na pytanie o dwuznaczne hasło wystawy Ania z AKA odpowiada pytaniem retorycznym o to, czy sztukę należy chronić i w jaki sposób? Poza tym przyznaje, że hasło nawiązuje do miejsca w którym odbywa się wystawa, czyli schronu. Tłumaczy również, dlaczego tak ważna jest dla studentów:

(S)Chroń Sztukę / Fot. Piotr Zapotoczny- W opolskim instytucie sztuki rzadko kiedy mamy możliwość przeprowadzania takich prac, jak performance, ta sztuka dotarła z opóźnieniem do polski. W latach osiemdziesiątych była cenzurowana, od połowy lat dziewięćdziesiątych dopiero zbliżyła się ku światowemu performanc, dlatego tak ważne jest dal nas ćwiczenie takich zadań plastycznych.

Wczoraj wernisażowi towarzyszyła prezentacja prac multimedialnych studentów UO. Dziś wszyscy którzy zajrzą do schronu o godzinie 18 obejrzą film "Malamut Performance Meeting Ostrava 2007". W niedzielę ostatni dzień festiwalu, o tej samej godzinie zostaną zaprezentowane prace multimedialne studentów z UŚ, URz i uniwersytetu z Ostrawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Witam wszystko spoko tylko w artykule p.Piotra Zapotocznego są duże nieścisłości co do tego kto było organizatorem całej wystawy. Otóż głównymi organizatorami w kolejności alfabetycznej byli Kamil Augusowski, Anna i Elżbieta Gądek, Bartek Iwan ,Michał Krawiec ,Anna Marcinkowska. Niestety artykuł który wyżej jest zamieszczony mija się z prawdą, jeżeli piszecie o Akademickim Kole Artystycznym jako głównym organizatorze należałoby to sprostować. Przy montażu całej ekspozycji pojawiły się tylko nieliczne osoby z wyżej wymienionego koła i nie należy im przypisywać zasług w organizacji całego przedsięwzięcia jakim była wystawa (s)chroń sztukę. Inicjatywa ta powstał głównie dzięki pomysłowi studentów 3 roku do którego zostały dołączone performance roku4 tak więc samo AKA miało niewiele wspólnego z całym ty przedsięwzięciem. Otóż jeżeli popatrzymy na całe to wydarzenie od podszewki czyli kto brał udział w sprzątaniu, załatwieniu wszelkich pozwoleń do pomieszczania jakim jest ów schron to inicjatywę wykazały wyżej wymienione osoby. I zarówno ja jaki osoby które zostały pominięte czulibyśmy się u usatysfakcjonowane jeżeli na łamach prasy jak i waszej strony pojawiło się sprostowanie.

ps sory za literówki wyżej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witawm wszystko spoko tylko w artykule p.Piotra Zapotocznego są duże nieścisłości co do tego kto było organizatorem całej wystawy.Otórz głównymi organizatorami w kolejności alfabetycznej byli Kamil Augusowski, Anna i Elżbieta Gądek, Bartek Iwan ,Michał Krawiec ,Anna Marcinkowska.Niestety artykuł który wyżej jest samieszczony mija się z prawdą, jeżeli piszecie o Akademickim Kole Artystycznym jako głównym organizatorze należałoby to sprostować. Przy montażu całej ekspozycji pojawiły się tylko nieliczne osoby z wyżej wymienionego koła i nie należy im przypisywać zasług w organizacji całego przedsięwzięcia jakim była wystawa (s)chroń sztukę. Inicjatywa ta powstał głównie dzięki pomysłowi studentów 3 roku do którego zostały dołączone performance roku4 takwięc samo AKA miało niewiele wspólnego z całym ty przedśęwzięciem.Otórz jeżli popatrzymy na całe to wydarzenie od podszewki czyli kto brał udział w sprzątaniu, zaałatwieniu wszelkich pozwoleń do pomieszczania jakim jest ów schron to inicjatywę wykazały wyrzej wymienione osoby. I zarówno ja jaki osoby które zostały pominięte czulibyśmy się u usatysfakcjonowane jerzeli na łamach prasy jak i waszej strony pojawiło się sprostowanie.

Z poiważaniem. Michał Krawiec

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za opisanie tej ciekawej inicjatywy:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.