Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16134 miejsce

Sztuka taniego latania, czyli poradnik pasażera cz. 2

Jak tanie linie lotnicze stare, tak długo omijamy przeróżne dopłaty. Nie jest to takie proste, bo oferta nieustannie się zmienia. Jednak dla niskobudżetowego podróżnika nie ma rzeczy niemożliwych. Odkryj najnowsze sposoby na tanie latanie.

 / Fot. PAP/EPAJeszcze w zeszłym roku, żeby przechytrzyć tanie linie i uniknąć dodatkowych opłat wystarczyło zastosować proste metody. Na pewno wybrać bezprowizyjny sposób płatności w danych tanich liniach. I tak w Ryanair wszyscy sprytni dusigrosze płacili powszechnie dostępną kartą Visa Elektron, a w Wizzair robili przelew. Te czasy odeszły bezpowrotnie, a zasady gry zmieniły się nie do poznania. Rezerwując bilety w Ryanairze zapłacimy również za Visę Elektron, a nawet za kartę kredytową Ryanair! Bezprowizyjnej transakcji można dokonać jedynie kartą MasterCard Prepaid, czyli przedpłaconą. Z tym, że... nie jest wydawana przez żaden polski bank. Wprawdzie bank Fortis ma w swojej ofercie kartę o nazwie MasterCard Prepaid, ale to zwykła karta debetowa i Ryanair nalicza za nią dodatkową opłatę.

W Wizzair również zmieniło się na niekorzyść klienta. Do niegdyś bezprowizyjnego przelewu za rezerwację, obecnie dolicza się dodatkowe koszty. Teraz, aby nie płacić nic ponad to, co stanowi cena biletu i opłat lotniskowych, trzeba być posiadaczem karty kredytowej Wizzair, bo tylko ona pozwala rezerwować bez prowizji. Dla tych, którzy nie chcą kolejnego plastikowego pieniądza w portfelu, na pewno użyteczna będzie informacja, że płatność przelewem bankowym dalej jest tańsza, niż kartą kredytową (inną niż tą firmowaną przez Wizzair).

Co jeszcze zmieniło się na niekorzyść klienta? Niepostrzeżenie za lot tam i z powrotem internetowy system rezerwacyjny nalicza dwukrotność opłaty administracyjnej za kartę czy przelew. Wcześniej było inaczej, bo w myśl zasady: jedna rezerwacja tam i z powrotem dla jednej osoby – jedna opłata, dla dwóch osób – dwie. Z tym akurat nie możemy nic zrobić. Prześledźmy to na przykładzie.

Tłum pasażerów czeka przy punkcie odpraw linii lotniczych Air Madrid na międzynarodowym lotnisku w Buenos Aires. / Fot. EPA/Leo La ValleRezerwuję bilety tam i z powrotem dla siebie i osoby towarzyszącej do Londynu. Robiąc to w Ryanair, poza ceną biletu z opłatami lotniskowymi, przyjdzie mi zapłacić czterokrotność opłaty administracyjnej za kartę kredytową, która wynosi 21 zł. Do kosztu podróży muszę więc doliczyć niemal 100 zł. Rezerwując analogiczne bilety w Wizzair i wybierając inną kartę kredytową niż ta Wizzair, zapłacę nieco więcej, bo czterokrotność 23 zł. Na szczęście, mogę wybrać przelew, który obciążony jest mniejszymi kosztami, bo za jeden lot za jedną osobę - 11 zł. Takiej tańszej alternatywy nie ma w Ryanair.

Nie ma jednak co rozpaczać, że tanie linie przestają być tanie. Dalej można tanio podróżować samolotem. Na przykład korzystając z nowo uruchamianonych atrakcyjnych połączeń. Ot, choćby Warszawa – Wenecja od 20 marca. Bilet tam i z powrotem za 138 zł plus 22 zł za przelew. Ale pal licho te dodatkowe 22 zł, bo Wenecja nigdy nie była tak tania!

Zobacz pierwszą część artykułu:
Sztuka taniego latania, czyli poradnik pasażera

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ciekawe informacje. Chociaż, powiem szczerze, dla mnie największym problemem zawsze było wyszukanie lotu... Ideałem było rozwiązanie na stronie Turkish Airlines (może nie tzw. 'tani przewoźnik', ale jednak dosyć tani). Po wyborze miejsca startu i lotniska docelowego rozrysował bardzo ładną tabelkę, w której na przecięciu daty wylotu i powrotu (bilet w obie strony) widać było cenę. Idealne i bardzo czytelne rozwiązanie, gdy nie ma się sztywnego terminarzu... Nie widziałem tego nigdzie więcej, chociaż też wiele w życiu nie latałem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trip by Ryanair? Proszę link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto myśli podróżować niech przeczyta. Może dużo zyskać. Wczoraj widziałem bilety lotnicze po 20 zł. Tylko szukać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.