Facebook Google+ Twitter

Sztuka w ultrafiolecie

Okazuje się, że promienie UV mogą mieć zbawienny wpływ na... sztukę. Wystawy Młodej Sztuki Fluorescencyjnej "Fluo-Session 2", która obecnie gości w Łodzi, po prostu nie da się przeoczyć.

Katarzyna Łukasik -"Śpiący" / Fot. Materiał organizatoraTo kolejna łódzka inicjatywa – choć niewątpliwie w niekonwencjonalnej odsłonie - dzięki której sztuka „wyszła do ludzi”, a przestrzeń publiczna stała się miejscem osobliwych artystycznych kreacji. Organizatorzy wystawy Fluo-Session, której pierwsza edycja odbyła się w 2005 r. we wnętrzach Łódzkiego Domu Kultury, postanowili po latach przerwy znów spojrzeć na świat przez „fluorescencyjne okulary”. W tym roku zmieniono jednak formę. By nie znudzić publiczności i nadać wizualnym kreacjom społeczny wymiar, zaproszeni twórcy przenieśli efekty swoich artystycznych spostrzeżeń w miejską scenerię.

Ultrafioletowe preludium

Sławomir Brzoska - instalacja w Manufakturze / Fot. Karolina AlbińskaNa dobry początek sztuka, która nie może obyć się bez filtrów 3d i lamp UV zagościła w Manufakturze. 8 października w postindustrialnym krajobrazie swój projekt przestrzenny „FLOCORPUS” zaprezentował Sławomir Brzoska. Mistrz przestrzennych instalacji tkanych akrylową nitką tym razem oczarował widzów ultrafioletową, „geometryczną pajęczyną” rozciągniętą między filarami odrestaurowanych fabrykanckich gmachów.

- Budując przestrzenne struktury, rozciągane pomiędzy wyznaczonymi punktami pokonuję nieraz wiele kilometrów. To rodzaj pielgrzymki do świata, który realizuje się na jej końcu - mówi o swej twórczości sam autor.

Świecący w ciemności obiekt, można więc uznać za reklamową zachętę skierowaną do mieszkańców miasta. Zabieg który miał przygotować łodzian do „pielgrzymki” w zupełnie inne miejsce; do prawdziwego zderzenia z feerią barw, bogactwem fluorescencyjnych form i treści, które podczas dwutygodniowej sesji wystawienniczej (16-23 października) zostały pokazane szerokiej publiczności w przestrzeni już nie tak spokojnej i syntetycznej jak największe łódzkie centrum rozrywkowo-handlowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo fajna relacja. Ogromny plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.