Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4801 miejsce

Sztuka wycinanki. Wycinanka wciąż żyje

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-03-25 18:20

Przez ponad sto lat wycinanki były jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych wiejskich izb. Wystarczą papier, nożyczki i dobre chęci aby ją wykonać samodzielnie.

Kompozycja z wycinanek autor: Ilona Filip / Fot. Ilona FilipDokładnie nie wiadomo jakie są początki tej dziedziny twórczości. Chińczycy już w XII wieku używali kolorowego papieru do dekoracji okien, tworzenia lampionów i ozdobnych pudełek. W Europie papier jako materiał dekoratorski pojawia się w wieku XVII gdy okna wiejskich domów zaczęto ozdabiać papierowymi firankami wycinanymi w ażurowe wzory. Osoby majętne zamawiały u artystów malowane na papierze postaci, które następnie wycinano aby przyozdobić nimi ściany.

Prawdopodobnie te właśnie dekoracje poprzedziły kolorową wycinankę, której szczególny rozwój przypada na połowę wieku XIX. W tym czasie pojawia się kolorowy papier glansowany. Wycinano z niego pojedyncze motywy roślinne bądź zwierzęce i naklejano na wewnętrzne ściany, piece lub belki stropowe chałup. Z czasem wycięte wzory zaczęto naklejać na szary papier lub biały karton. Papierową twórczością zwykle zajmowały się kobiety. Przez ponad sto lat wycinanki były jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych wiejskich izb.

W Polsce wycinanki występowały tylko w niektórych rejonach. Pojawiają się głównie w środkowej i północno-wschodniej części kraju, oraz na terenach południowo-wschodnich. W poszczególnych regionach sztuka ta dorobiła się odrębnego, charakterystycznego stylu. Do najbardziej znanych należą wycinanki łowickie, kurpiowskie, rawskie, sieradzkie, lubelskie, opoczyńskie i kobielsko-garwolińskie.

Dzisiaj, pomimo utraty ogromnej niegdyś popularności, wycinanka wciąż żyje, a nawet się rozwija. W ostatnich latach wycinanki zaczęto przyklejać na karty pocztowe, karnety, zaproszenia lub plakaty.

Co to jest wycinanka?

Wycinanka jest abstrakcyjnym ornamentem skomponowanym rytmicznie i symetrycznie do jednej lub kilku osi. Efekt ten osiąga się poprzez cięcie wielokrotnie złożonego papieru. Podstawowymi wzorami są wszelkiego rodzaju sylwetki, ażury, motywy roślinne oraz proste ornamenty. Te ostatnie naklejane na arkusz papieru tworzą wieloelementowe kompozycje.

Do ulubionych i najczęściej wycinanych przedstawień należą: drzewka kwiatowe, w których można doszukać się symbolu drzewa życia, drabiny łączącej ziemię z niebem czy odwzorowania środka i istoty świata, postacie kobiece symbolizujące matkę ziemię, oraz motyw koguta - zwierzęcia płodnego o niezwykłej mocy kreacyjnej. Często wycina się również formy abstrakcyjne jak rozety lub wielokąty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 27.03.2010 01:08

W mojej galerii na w24 są inne propozycje. Proszę korzystać ze wzorów. link
Życzę miłego wycinania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne. Jutro trenuję z dziećmi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bez nauczyciela nie da rady :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 26.03.2010 08:48

Ewuniu a może spróbujemy zrobić wycinankę ? :))) Obawiam się jednak ,że będzie wstyd pokazać moje "dzieło" . Nie mam nożyc do strzyżenia owiec, a nożyczkami do paznokci to wiele nie zdziałam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ilono. Wiesz co...Podoba mi się ten pomysł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.03.2010 23:05

Tak, to tradycja używanie nożyc do strzyżenia owiec. Taki kontrast dużych nożyc z malutkimi wzorami i delikatnego, cienkiego papieru jest niesamowity.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.03.2010 23:01

W tamtym roku byłem na targach rolnych i wdziałem na własne oczy, jak starsze panie ubrane w stroje ludowe wycinały na oczach oglądających ludzi przepiękne wzorki. Wszystko było by Ok, ale żebyście widzieli jakimi potężnymi nożycami to robiły. Te nożyce służą do strzyżenia owiec. Za 1 zł kupiłem taką wycinankę i nie mogę do dziś dnia zrozumieć jak one takie maleńkie wzorki potrafiły wyczarować. :) Przeczytałem z przyjemnością 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.03.2010 22:49

Ewa, to może kiedyś będzie okazja wycinać razem :) Przecież mieszkamy w tym samym mieście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś mi nierówno wychodziło albo się przecinało.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 25.03.2010 22:38

Ewa to naprawdę bardzo proste. Jakiś czas temu prowadziłam zajęcia na KUL-u dla Polonii ze Stanów Zjednoczonych. Wszyscy zrobili piękne wycinanki. Aż sami się dziwili bo nigdy nie wycinali. Wystarczy tylko poznać pewne zasady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.