Facebook Google+ Twitter

Szturm na Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną

W ostatnim czasie sześć przedsiębiorstw otrzymało zezwolenie na działanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Łącznie po zainwestowaniu około 280 mln zł mają stworzyć 450 miejsc pracy.

ŁSSE / Fot. Tomasz Kamiński12 września pięć firm odebrało zezwolenia z rąk wojewody Heleny Pietraszkiewicz i prezesa zarządu ŁSSE Marka Cieślaka. Tego dnia na uroczystości zabrakło przedstawiciela Impel-Perfekta Sp. z o.o., która w podstrefie Rawa Mazowiecka zainwestuje 12 mln zł w budowę pralni przemysłowej. Kolejni inwestorzy to: Procter&Gamble Operations Polska Sp. z o.o.; Huta Szkła Sławno; Turnils Sp. z o.o.; P.P.H.U. Jacek Sukiennik oraz Libner Sp. z o.o.

Procter&Gamble Operations Polska to największy z ostatnio przybyłych inwestorów. Chociaż właściwie nie jest on nowy, bo będzie to już trzecia inwestycja tej firmy w ŁSSE. Po największej na świecie fabryce żyletek Gillette i pieluchomajtek Pampers tym razem w Aleksandrowie Łódzkim uruchomi produkcję kosmetyków marki Olay. Do końca 2012 r. ma być tam zatrudnionych 300 osób, a 90 dodatkowo przez wybranego przez firmę kontraktora. Wartość inwestycji – ponad 130 mln zł. Dyrektorem została Katarzyna Wojciechowska. Rekrutacja na stanowiska inżynierskie i techniczne rozpocznie się już w październiku tego roku, pomimo że otwarcie przewidziane jest dopiero na rok 2009.

Druga na liście jest Huta Szkła Sławno. Właśnie w Sławnie ma ona produkować m.in. szklane opakowania tj. bezbarwne słoiki i butelki. Planowane nakłady to 55 mln zł., a wielkość zatrudnienia – 45 osób.

Z kolei w Zduńskiej Woli zainstaluje się firma Turnils Sp. z o.o. produkująca żaluzje. Docelowe zatrudnienie to 130 osób, a koszt inwestycji 42 mln zł.

Kolejne zezwolenie odebrało P.P.H.U. Jacek Sukiennik – przetwórstwo tworzyw sztucznych. Zakład mający powstać w Zgierzu będzie produkował i jednocześnie zastosowywał u siebie innowacyjne technologie recyklingu chemicznego odpadów materiałów termoplastycznych, przede wszystkim polistyrenu. Załoga ma liczyć 40 osób, a koszt inwestycji wyniesie 30 mln zł.

Najmniejszą sumę, bo 9 mln zł, zainwestuje działająca we Francji Libner Sp. z o.o. Jej produkcja to nadwozia samochodowe. Miejsce inwestycji – Kutno. Będzie się tam produkować karoserie i naczepy do samochodów ciężarowych. Otwarcie planowane jest na pierwsze półrocze 2008 roku, dlatego budowa ma się rozpocząć już wkrótce.

Trwają negocjacje z 30 kolejnymi przedsiębiorstwami chcącymi zainwestować w ŁSSE. Ale praktyka wskazuje, że zezwolenia otrzyma prawdopodobnie połowa z nich. Pozycja strefy jest tak dobra, że dziś praktycznie może ona przebierać wśród zgłaszających się inwestorów. Z reguły odrzucane są firmy mające najmniejsze szanse na zmniejszenie bezrobocia. Dlatego niechętnie widziane są takie, które na dużej powierzchni chcą zatrudnić niewiele osób. Wyjątek stanowią grupy innowacyjne, zainteresowane inwestowaniem dużych pieniędzy w nowoczesny sprzęt.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oby tych firm do Łodzi i okolic przybywało coraz więcej, gdyż stanowią one przyszłosć rozwoju naszego miasta i regionu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.