Facebook Google+ Twitter

"Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków" Mary Roach

Czym jest ludzkie ciało? Pustą skorupą na duszę, zbiorem komórek? A może organicznym odpadem, który marnujemy kremując lub chowając zwłoki?

 / Fot. znakMary Roach jest dziennikarką, która pisze o zadziwiających i osobliwych sprawach. Jak czytamy na okładce książki, zalicza się ją do "zagrożonego gatunku autorów piszących o nauce z humorem". Nie wiem kto jest autorem tej wypowiedzi, ale w pełni się z nim zgadzam.

"Sztywniak" to popularno-naukowa książka, która ma odpowiedzieć na pytanie czym jest ludzkie ciało i jak można je jeszcze wykorzystać. Wydaje nam się, że to świętokradztwo. Są jednak ludzie, którzy oddają swoje ciała na cele naukowe. Mary Roach pokazuje nam co się z nimi dzieje i co ludzkość osiągnęła dzięki tym, najczęściej bezimiennym, zwłokom. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Każdy z nich opowiada inną historię pośmiertnych przygód ciała.

Zaczynamy naszą podróż wśród zwłok we właściwie najoczywistszym miejscu, mianowicie w sali operacyjnej. To właśnie dzięki ludzkim ciałom młodzi lekarze mogą popełniać błędy bez konsekwencji i uczyć się nowych umiejętności. Dalej Mary Roach prowadzi nas przez proces rozkładu zwłok w laboratoriach kryminalistycznych, a potem do podziemi instytutu, którego zadaniem jest przeprowadzanie testów wypadkowych. Ale na tym nie koniec. Mary Roach jako rzetelna dziennikarka dotyka także spraw dość kontrowersyjnych. Pisze o wykorzystywaniu zwłok do eksperymentów z bronią czy po prostu o kanibalizmie i kompostowaniu.

Losy zwłok są różne i często dość zaskakujące. Jedno jest pewne - bez ich niemego udziału nasze samochody nie byłyby tak bezpieczne, a wielu przestępców nigdy nie zostałoby wykrytych. Dlatego autorka podkreśla szacunek z jakim badacze, lekarze czy zwykli woźni zajmujący się zwłokami podchodzą do ludzkiego ciała.

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czasem podśmiewałam się po nosem z trafnych uwag autorki, ale bardziej wprawiało mnie ona w zadumę nad ludzkim losem i kruchością naszego ciała.

„Sztywniak” to jedna z trzech książek napisanych przez Mary Roach. Pozostałe to "Duch. Nauka na tropie życia pozagrobowego" oraz "Bzyk. Pasjonujące zespolenie nauki i seksu".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przeczytam z ciekawością wielką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.