Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6296 miejsce

Szukaj asteroid razem z NASA. Agencja wypuściła oprogramowanie dla astronomów amatorów

NASA wdraża nowy program komputerowy, który pozwoli astronomom amatorom lokalizować potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi asteroidy. Twórcy aplikacji zapewniają, że posiada ona prosty w obsłudze interfejs, który nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy naukowej.

 / Fot. Catalina Sky Survey, University of ArizonaProgram Asteroid Data Hunter przygotowany przez NASA wspólnie z firmą Planetary Resources umożliwia wyszukiwanie asteroid przez astronomów amatorów. Specjalny algorytm wykorzystuje dane z teleskopów. Nowa metoda ma być o 15 proc. lepsza niż dotychczasowe sposoby lokalizowania obiektów w pasie planetoid, znajdującym się między orbitami Marsa i Jowisza - czytamy na stronie projektu.

Twórcy aplikacji zapewniają, że posiada ona prosty w obsłudze interfejs, który nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy naukowej. Jego instalacja nie powinna sprawić żadnych kłopotów. Jest to oprogramowanie typu open source, zaawansowani użytkownicy mogą modyfikować jego kod źródłowy.

NASA prowadzi od 1998 r. poszukiwania obiektów bliskich Ziemi (Near Earth Objects - NEO). Naukowcy szukają asteroid obserwując i fotografując te same miejsca w poszukiwaniu ruchomych obiektów. Obserwacje prowadzone są przez wiele teleskopów.

Dlaczego NASA angażuje astronomów amatorów w poszukiwania asteroid? Bo w morzu danych, które generują ośrodki badawcze nie ma idealnej metody na sprawdzenie wszystkich informacji. Uczestnictwo pasjonatów zwiększa prawdopodobieństwo odkrycia nieznanych wcześniej obiektów.

Czytaj także: Drony będą walczyć z kłusownikami polującymi na słonie i nosorożce? Trwa zbiórka pieniędzy na program Powietrzny pasterz


Program można pobrać ze strony projektu. W momencie powstawania tekstu nie było możliwości ściągnięcia aplikacji, bo wcześniej wykryto w niej błąd. Programiści pracują nad jego naprawieniem. Program ma się pojawić na stronie w ciągu 24 do 48 godzin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.