Facebook Google+ Twitter

Szukaj dymówki podczas majówki

Najdłuższy weekend w roku to doskonała okazja do podpatrywania zwierząt. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zachęca do wypatrywania m.in. jaskółek i nasłuchiwania kukułek w ramach akcji Spring Alive.

Dymówka - jeden z pięciu gatunków obserwowanych w ramach akcji Spring Alive / Fot. Antoni MarczewskiPolska jest jednym z najbogatszych w ptaki krajów Europy - niezależnie od miejsca, w którym spędzimy tegoroczną „długą majówkę”, będziemy mieli okazję wiele z nich zobaczyć i usłyszeć. OTOP namawia do zwrócenia szczególnej uwagi na 5 gatunków, które są obiektem obserwacji tysięcy cieszących się wiosną uczestników Spring Alive.

Bocian, jaskółka dymówka, kukułka, jerzyk i żołna - spotkania z tymi ptakami można rejestrować na specjalnie zaprojektowanej stronie www.springalive.net- mówi Hanna Rachwald z OTOP, koordynator projektu. Poza dodawaniem własnych obserwacji portal daje możliwość śledzenia map i wykresów dokumentujących ptasią migrację, dzielenia się zdjęciami, korzystania z szerokiej oferty gier i zabaw edukacyjnych. Wypatrywanie ptasich posłańców wiosny i dzielenie się obserwacjami to propozycja dla całej rodziny - dodaje.

Mimo że co piąty bocian na świecie jest Polakiem, na stronie zarejestrowano dotychczas 561 spotkań z tym ptakiem, co daje Polsce 5. miejsce w europejskim rankingu, w którym wyprzedza nas m.in. niewielka Macedonia. Dopiero 8. miejsce zajmujemy pod względem liczby obserwacji jaskółki dymówki (284 wpisy), a w kategorii nasłuchiwania kukułek zamykamy pierwszą dziesiątkę (72 obserwacje). Wróciły do nas pierwsze jerzyki, za to na powrót bajecznie kolorowych żołn trzeba jeszcze chwilę zaczekać.

Do projektu wybrano gatunki, których przylot rozłożony jest w czasie (pierwsze bociany przylatują w marcu, kiedy to czasem - jak w tym roku - leży jeszcze wiele śniegu, podczas gdy żołny wracają z afrykańskich zimowisk dopiero w maju) i których wygląd i zachowanie są powszechnie znane. Wyjątkiem jest żołna - gatunek stosunkowo rzadki w Polsce, za to powszechnie występujący na południu Europy. Aby zarejestrować na stronie obserwację kukułki, wystarczy usłyszeć kukającego osobnika (nie jest konieczne jego zobaczenie).

Podczas majowego wypoczynku mamy szansę spotkać zdecydowaną większość gatunków obserwowanych w ramach Spring Alive. Podczas spacerów po lesie uda nam się pewnie usłyszeć kukułkę, na łąkach spotkamy bociany szukające pokarmu dla swoich partnerów lub wykluwających się piskląt, a szukając spokoju na wsi możemy podpatrywać życie jaskółek dymówek - opowiada Antoni Marczewski, specjalista ds. komunikacji w OTOP. Zaznacza, że spędzenie majówki w mieście wcale nie oznacza straty szansy na ciekawe obserwacje. W majowe wieczory warto wpatrywać się w niebo, bo właśnie wtedy najłatwiej wypatrzyć na jego tle żerujące jerzyki. Choć są podobne do jaskółek, bliższe pokrewieństwo łączy je z kolibrami.

Do tej pory na stronie www.springalive.net zarejestrowano ponad 25 000 obserwacji, z czego 10 000 pochodzi z Włoch. W ścisłej czołówce znajdują się również Rosja, Białoruś i Macedonia. Polska, z której pochodzi niecałe 1000 obserwacji, w łącznym rankingu plasuje się na 7. miejscu. Aby zmienić tę kolejność, zostały jeszcze prawie dwa miesiące - tegoroczna edycja Spring Alive kończy się 21 czerwca.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Park Krajobrazowy, Park Narodowy "Ujście Warty", idealne połączenie środowiska naturalnego z bogatą historią regionu sięgającego X wieku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W niedzielę byłam w Parku Narodowym " Ujście Warty " .Zamieszkało tam mnóstwo jaskółek . Dawno ich nie widziałam . U mnie co roku są jerzyki ale jeszcze nie przyleciały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna propozycja dla miłego spędzenia, nie tylko majówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.