Facebook Google+ Twitter

„Szukamy w muzyce czegoś więcej” - wywiad z Farben Lehre

Już od ponad 20 lat swej scenicznej działalności, zespół Farben Lehre cieszy swoich fanów kolejnymi dokonaniami i płytami. Mimo upływu czasu, zmian składu i ewolucji brzmienia, nadal zachowali swą charakterystyczną zadziorność.

Nie stracili też nic ze swej koncertowej energii. A oto, co miał do powiedzenia na temat tegorocznej edycji Punky Reggae live, punk – rocka i dziennikarstwa muzycznego w Polsce Wojtek Wojda – wokalista i lider Farben Lehre, w wywiadzie który przeprowadziłem z muzykiem w poznańskim klubie Eskulap, 13 marca 2009 roku.

zespół Farben Lehre / Fot. materiały promocyjne zespołuMarcin Majewski: Punky Reggae Live przygotowujecie samodzielnie, w sumie od samego początku. To już kolejna trasa z tego cyklu i można powiedzieć, że odnieśliście sukces, bo dokonaliście czegoś, co udaje się bardzo rzadko - jak sam powtarzasz w wywiadach – wszystko robicie w zasadzie własnymi siłami, bez wsparcia z zewnątrz. Dotychczas niewielu zespołom się to udawało. Spodziewaliście się, że wszystko pójdzie aż tak dobrze?
Wojtek Wojda: Powodzenie pewnych przedsięwzięć zależy od tego czy się w nie wierzy i czy się ma determinację w doprowadzaniu ich do końca. Od lat jesteśmy zespołem wyjątkowo konsekwentnym w działaniu, dlatego, jeżeli już wzięliśmy się za robienie trasy Punky Reggae Live, nie zakładaliśmy z góry, że to nie wyjdzie. Postanowiliśmy, że zrobimy to najlepiej jak potrafimy i włożymy w to maksimum energii, siły, własnego zdrowia i czasu. Przy tego typu zaangażowaniu myślę, że możemy dzisiaj powiedzieć o zysku, w kategoriach przede wszystkim satysfakcji. Nie jest to trasa stricte dochodowa. Nigdy nie ukrywałem, że Farben Lehre więcej zarabia na swoich indywidualnych koncertach. W przypadku Punky Reggae live są cztery zespoły, czyli dużo wyższe koszty. Zatem, jeśli ktoś sugeruje, że jest to trasa robiona dla kasy, jest po prostu śmieszny i mija się z prawdą. Natomiast Punky Reggae Live jest jakby swego rodzaju sposobem na spędzenie wiosny i taką wzajemną promocją, połączoną z dobrą zabawą. Można powiedzieć, że to impreza, która trwa 9 tygodni, za każdym razem przynosząc nam mnóstwo pozytywnej energii i wspomnień. Wydaje mi się, że fakt, iż rokrocznie spotykamy się na tej trasie wynika z tego, że naprawdę włożyliśmy w to przedsięwzięcie dużo serca i ludzie to doceniają.

Niedawno wydaliście DVD, promujące trasę Punky Reggae Live z nagraniami koncertu we Wrocławiu. Znakomicie udało się uchwycić atmosferę, panującą na waszych występach, ten wasz świetny kontakt z publicznością, widoczny przepływ energii między wami.
WW: Bo to jest właśnie wzajemne – my dajemy dużo od siebie, ale bierzemy też dużo energii od publiczności. Jeżeli chodzi o DVD, to po iluś edycjach trasy trzeba sobie zdać sprawę, że kiedyś przyjdzie moment schyłkowy i dlatego z takimi wydawnictwami trzeba się trochę pospieszyć. Gdy rok temu nadarzyła się okazja, by nagrać materiał na DVD, a w tym roku go wydać, nie zastanawialiśmy się długo. Stwierdziliśmy, że jeśli powstanie płyta Farben Lehre „Punky Reggae Live”, to tego dokumentu i chwil, związanych z trasą, nikt nam już nie odbierze, bo oglądając tę taśmę, nawet za 20 lat, będziemy wracali pamięcią do całego przedsięwzięcia. Nie twierdzę, że ta trasa się kończy, ale nigdy nie wiadomo, co nas spotka jutro. Mam w 100 proc. przekonanie, że DVD z Wrocławia oddaje atmosferę trasy Punky Reggae Live. Jeżeli ktoś nie był na tej trasie i zastanawia się czy przyjść na koncert – zdecydowanie powinien to obejrzeć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I właśnie żałuj, że zatrzymałeś się na połowie! Ja przebrnęłam do końca i stwierdzam, że było warto. Kawał solidnej pracy. W wywiadzie poruszonych zostało wiele aspektów: muzyka, rola dziennikarzy muzycznych, polityka etc. Poznaliśmy dzięki niemu chociaż cząstkę osobowości Wojtka Wojdy. Tak więc wielki + dla Autora :)
Dodam jeszcze, że Farben Lehre wystąpi niedługo na "juwenaliach" w Pułtusku :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.