Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7856 miejsce

Szukasz pracy? Zostań maszynistą. Rekrutacja ruszy ponownie od 2015 roku

Rekrutacja, dzięki której już ponad 466 osób znalazło pracę, prowadzona jest od połowy stycznia 2014 roku. Najwięcej kandydatów, 138 osób, zostało zatrudnionych w Warszawie. Będą nowe nabory.

 / Fot. Materiał prasowyCzęść z kandydatów, którzy już przeszli rekrutację, stanowią doświadczeni pracownicy gotowi do natychmiastowego rozpoczęcia pracy. Najwięcej jest jednak osób bez doświadczenia, które dopiero wezmą udział w trwającym kilka miesięcy szkoleniu.

Zobacz też: W listopadzie Rezydencje Królewskie zwiedzicie za darmo


Kandydaci, którzy chcą rozpocząć pracę na stanowisku maszynisty muszą posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Poza tym wymagany jest dobry stan zdrowia, niekaralność oraz dyspozycyjność.

Przyszli maszyniści nie ponoszą żadnych kosztów i już na etapie szkolenia są zatrudniani oraz wynagradzani. Mają też zagwarantowane zatrudnienie po uzyskaniu uprawnień. Szkolenie jest dwuetapowe. Pierwsze, na licencję, trwa dwa-trzy miesiące i uprawnia do przejazdu lokomotywą, ale jeszcze nie za jej sterami. Drugie szkolenie, zakończone otrzymaniem świadectwa maszynisty, trwa półtora roku i daje pełne uprawnienia maszynisty pojazdów trakcyjnych.

 / Fot. Materiał prasowyChoć rynek transportu kolejowego w Polsce stale się rozwija i zwiększa się zapotrzebowanie na nowych pracowników, szkolnictwo kolejowe nie jest w stanie wykształcić odpowiedniej liczby osób. Sytuację komplikuje fakt, że wielu obecnych pracowników kolei jest w wieku okołoemerytalnym. Dlatego już teraz zaczyna brakować młodej, wykwalifikowanej kadry maszynistów.

O trudnej sytuacji świadczy na przykład fakt, na trzy województwa - kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie - działa zaledwie jedna szkoła kształcąca przyszłych kolejarzy (Technikum Kolejowe w Bydgoszczy). I chociaż absolwenci kierunków kolejowych oraz chętni do pracy na kolei są przez pracodawców poszukiwani i dobrze opłacani, na rynku brakuje obecnie już nie tylko maszynistów, ale również specjalistów od infrastruktury czy dyżurnych ruchu.

Dzięki trwającym działaniom szkoleniowym i rekrutacyjnym, planowo ma przybyć 280 nowym maszynistów, a w 2016 roku - kolejnych 160.

Patronat: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Aby zgłosić chęć pracy, należy wejść na stronę internetową przewoźnika: www.pkp-cargo.pl, na której uruchomiony został dedykowany programowi system rekrutacyjny. Szkolenia niezbędne do otrzymania licencji i świadectwa organizuje i przeprowadza PKP CARGO.

Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Planowane jest utworzenie kilku nowych spółek kolejowych, konkurencyjnych do Przewozów Regionalnych. Wiadomym jest że po wyborach do sejmików i samorządów nie wszyscy znajdą pracę a pracować gdzieś trzeba. Znów zapanuje chaos, byleby to nie skończyło się tragicznie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.