Facebook Google+ Twitter

Szwajcar Dario Cologna triumfatorem trzeciej edycji TdS

Trzecią edycję zawodów w narciarstwie biegowym z cyklu Tour de Ski wygrał Szwajcar Dario Cologna. W klasyfikacji końcowej wyprzedził on o 59 sek. Norwega Pettera Northuga oraz o 1.02,8 min. Niemca Axela Teichmanna.

Jako pierwszy na trasę wybiegł Cologna, a za nim po upływie 34 sek. - Teichmann. Następnie na trasie pojawili się: Eldar Roenning (+ 1.05,2 min.), Wassilij Roczew (+ 1.19,1) i Petter Northug (+ 1.23,4).

Wydawać by się mogło, że walka o zwycięstwo powinna rozstrzygnąć się tylko pomiędzy Szwajcarem i Niemcem. Ponad pół minuty przewagi na starcie to wprawdzie spora zaliczka dla Cologni, jednak na tak trudnym etapie jak dzisiejszy niekoniecznie musiała okazać się bezpieczną. Oczekiwać można było również, że sporo emocji przyniesie walka o miejsce na najniższym stopniu podium pomiędzy dwoma Norwegami i Rosjaninem.

Scenariusz zawodów był nieco inny. Dario Cologna przez całą trasę zwiększał swoją przewagę nad Teichmannem (zwolnił dopiero na ostatnim kilometrze) i niezagrożony przybiegł jako pierwszy na metę, po upływie 35 minut i 12 sekund. Jeśli zaś chodzi o kolejne miejsca na podium - walka toczyła się praktycznie do samego końca. Teichmann nie biegł dziś najszybciej i na 900 m. przed metą blisko za nim znajdowali się już Roczew (ok. 11 sek. straty) i Northug (ok. 12 sek. straty). W walce o podium liczył się wówczas też wspaniale biegnący dziś Giorgio di Centa (10 sek. straty do Northuga), przepadł natomiast Roenning, który wypadł poza "dziesiątkę".

Dario Cologna / Fot. PAP/ ANDREA SOLERO
Podczas gdy Cologna już dawno zakończył bieg, na kilkaset metrów przed metą wciąż toczyła się walka o 2 miejsce. Northug przyspieszył, zostawiając Roczewa, dogonił Teichmanna, którego następnie wyprzedził i jako drugi zameldował się na mecie. Niemiec linię mety minął jako trzeci. Czwarty przybiegł faworyt gospodarzy - di Centa, który w końcówce zdołał wyprzedzić piątego Roczewa.

W zawodach brał udział jeden nasz przedstawiciel - Janusz Krężelok. Polak w całym cyklu został sklasyfikowany na odległym, 47. miejscu, ze stratą niespełna 12 minut do zwycięzcy.

W turnieju zostało sklasyfikowanych 55 zawodników.
Klasyfikacja generalna Tour de Ski:
1. Dario Cologna (Szwajcaria)
2. Petter Northug (Norwegia)
3. Axel Teichmann (Niemcy)
4. Giorgio di Centa (Włochy)
5. Wassilij Roczew (Rosja)
6. Jean Marc Gaillard (Francja)
7. Pietro Piller Cottrer (Włochy)
8. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia)
9. Jewgienij Dementiew (Rosja)
10. Sami Jauhojaervi (Finlandia)
...
47. Janusz Krężelok (Polska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.