Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria daje Małopolsce pieniądze na budowę elektrowni słonecznych

Szwajcaria postanowiła przyjść z pomocą finansową społeczeństwu Małopolski, wspierając inwestycje solarne w budynkach użyteczności publicznej, szkołach, przedszkolach, ośrodkach zdrowia i mieszkaniach prywatnych, w kilkudziesięciu miejscowościach regionu.

 / Fot. Gray Watson, CC BY-SA 3.0 / WikipediaCoraz większe znaczenie i uznanie zdobywa w Polsce energia ze słońca. W kraju powstają firmy produkujące kolektory słoneczne, głównie na Śląsku, a Unia Europejska daje nam duże miliony, a nawet miliardy na instalacje kolektorów. Niedawno mogliśmy czytać o tym, m.in. w moich artykułach na przykładzie dotacji dla Podlasia i Pomorza - czytamy w portalu wnp.pl

Jedna z największych w Polsce elektrowni słonecznych za kilka lat powstanie, kosztem 20 mln zł z funduszów unijnych, w Gryźlinach pod Olsztynem. W opinii ekspertów, w okresie minionego roku, nasz rynek urządzeń dla energetyki słonecznej zanotował wzrost o ponad 20 proc. Był to wśród liczących się krajów w Unii Europejskiej, przyrost sprzedaży jedynie w Polsce, a poza Unią także w Szwajcarii.

Tym bardziej nie należy się dziwić temu, że Szwajcaria chce pomagać innym krajom w tej dziedzinie. Postanowiła również dofinansować instalacje solarne w naszej ubogiej Małopolsce. Portal energetyka.wnp.pl podaje, że w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) podpisana została umowa na dofinansowanie instalacji słonecznych na ponad 3,8 tys. budynków prywatnych oraz 26 budynkach użyteczności publicznej w gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina i Kłaj, w województwie małopolskim. To niebywałe szczęście dla tamtejszych okolic i mieszkańców, że taki prezent spadł im pod koniec roku, wprost jak z nieba.

W ramach szwajcarskiej pomocy, budynki we wspomnianych miejscowościach, zostaną wyposażone w panele słoneczne do podgrzewania cieplej wody użytkowej. Projekt szwajcarsko-polski przewiduje, iż zainstalowane zostaną również w tych miejscowościach panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Rozpoczęcie realizacji inwestycji zaplanowano na styczeń 2012. Budżet projektu to ponad 69 mln zł, z czego 60 proc. zostanie sfinansowane przez Szwajcarię. Tylko, co na te ustalenia projektowe, zwłaszcza wykonawcze, powie pogoda? Jeżeli zechce się, po chwilowych zrywach zimowych uspokoić i złagodzić, specjaliści przystąpią do realizacji zadań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jan z wielkopolski
  • jan z wielkopolski
  • 14.01.2012 21:47

Szwajcaria powinna dać Małopolsce pieniądze na wyręb lasów
i poprawę gospodarki trójpolowej,
na usprawnienie zbieractwa i poprawę gospodarki pasiekami,
a nie na elektrownie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.