Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szwajcaria daje Małopolsce pieniądze na budowę elektrowni słonecznych

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Gray Watson, CC BY-SA 3.0 / Wikipedia
Szwajcaria postanowiła przyjść z pomocą finansową społeczeństwu Małopolski, wspierając inwestycje solarne w budynkach użyteczności publicznej, szkołach, przedszkolach, ośrodkach zdrowia i mieszkaniach prywatnych, w kilkudziesięciu miejscowościach regionu.

Coraz większe znaczenie i uznanie zdobywa w Polsce energia ze słońca. W kraju powstają firmy produkujące kolektory słoneczne, głównie na Śląsku, a Unia Europejska daje nam duże miliony, a nawet miliardy na instalacje kolektorów. Niedawno mogliśmy czytać o tym, m.in. w moich artykułach na przykładzie dotacji dla Podlasia i Pomorza - czytamy w portalu wnp.pl

Jedna z największych w Polsce elektrowni słonecznych za kilka lat powstanie, kosztem 20 mln zł z funduszów unijnych, w Gryźlinach pod Olsztynem. W opinii ekspertów, w okresie minionego roku, nasz rynek urządzeń dla energetyki słonecznej zanotował wzrost o ponad 20 proc. Był to wśród liczących się krajów w Unii Europejskiej, przyrost sprzedaży jedynie w Polsce, a poza Unią także w Szwajcarii.

Tym bardziej nie należy się dziwić temu, że Szwajcaria chce pomagać innym krajom w tej dziedzinie. Postanowiła również dofinansować instalacje solarne w naszej ubogiej Małopolsce. Portal energetyka.wnp.pl podaje, że w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) podpisana została umowa na dofinansowanie instalacji słonecznych na ponad 3,8 tys. budynków prywatnych oraz 26 budynkach użyteczności publicznej w gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina i Kłaj, w województwie małopolskim. To niebywałe szczęście dla tamtejszych okolic i mieszkańców, że taki prezent spadł im pod koniec roku, wprost jak z nieba.

W ramach szwajcarskiej pomocy, budynki we wspomnianych miejscowościach, zostaną wyposażone w panele słoneczne do podgrzewania cieplej wody użytkowej. Projekt szwajcarsko-polski przewiduje, iż zainstalowane zostaną również w tych miejscowościach panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Rozpoczęcie realizacji inwestycji zaplanowano na styczeń 2012. Budżet projektu to ponad 69 mln zł, z czego 60 proc. zostanie sfinansowane przez Szwajcarię. Tylko, co na te ustalenia projektowe, zwłaszcza wykonawcze, powie pogoda? Jeżeli zechce się, po chwilowych zrywach zimowych uspokoić i złagodzić, specjaliści przystąpią do realizacji zadań.

Umowa Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przewiduje także spore dofinansowanie do instalacji solarnych na budynkach prywatnych oraz szpitalu w powiecie Suchej Beskidzkiej, w województwie małopolskim. Kwota dofinansowania wyniesie 4,8 mln franków szwajcarskich. W ramach tego projektu ponad 2,3 tys. budynków prywatnych i miejski szpital w Suchej Beskidzkiej zostaną wyposażone w panele słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Przystąpienie do wykonania projektu również zaplanowano na styczeń 2012.

To jeszcze nie wszystko, co nam postanowili dać w noworocznym prezencie, hojni niczym świąteczny Mikołaj, Szwajcarzy. Ambasada Szwajcarii w Warszawie i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisały umowę o dofinansowanie projektu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, na rzecz poprawy efektywności energetycznej, w obiektach użyteczności publicznej – informuje energetyka.wnp.pl

Postanowiono, że łącznie działaniami projektu objętych będzie 62 różnych obiektów: szkolnych, przedszkoli, ośrodków zdrowia oraz sieci ciepłowniczych, w 24 miejscowościach regionu. Przewidziano w ramach projektu zainstalowanie kolektorów słonecznych w 35 budynkach, wymianę źródeł ciepła i modernizację systemów grzewczych w 10 szkołach oraz 3 ośrodkach zdrowia. Dokonana będzie także modernizacja trzech sieci ciepłowniczych.

Ponieważ energia ze źródeł odnawialnych pochodzi nie tylko ze słońca - postanowiono również wykonać montaż mikroturbin wiatrowych w ośmiu budynkach, zasilających pompy ciepła, w systemie centralnego ogrzewania. Budżet całkowity tego projektu opiewa na 12,6 miliona franków szwajcarskich, przy czym wartość dofinansowania ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy to kwota 10,6 miliona franków szwajcarskich. Termin wykonania projektu ustalono do końca 2013 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto