Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria. Kłopoty ratownictwa górskiego z przepisami Unii Europejskiej

Rosnące koszty zamrożą turystykę. Tysiąc akcji ratunkowych w Alpach w okresie świątecznym. Europejskie przepisy zagrażają ratownictwu górskiemu. 175 razy wysłano helikopter do akcji. 78 razy wzywano ambulans.

wypadek narciarski / Fot. B.RomerKukulskaTo bilans tegorocznego okresu ferii świąteczno-noworocznych w turystycznym kantonie alpejskim Valais-Wallis. helikopter w akcji / Fot. B.RomerKukulskaTylko w wieczór sylwestrowy na wezwanie telefoniczne o pomoc z numeru 144 wysłano 30 razy grupy ratownicze, w sumie tego wieczoru aż 120 razy ratownicy byli w akcji. Łącznie od Wigilii do Trzech Króli ponad 1000 razy wysyłano ekipę ratunkową do akcji. Prawie 90% to wypadki na nartach i desce snowboardowej. Kanton Wallis dysponuje 10 helikopterami ratunkowymi, w większości jednosilnikowe. Używane są do wypadków górskich i narciarskich, również służą do transportu poważnie chorych z małych odległych wiosek turystycznych do szpitala regionalnego. lądowanie na dachu szpitala. / Fot. B.RomerKukulska

Od października 2014 obowiązują również w Szwajcarii przepisy unijne o bezpieczeństwie w ruchu powietrznym. (EASA) Niestety, dotyczą one również lotnictwa ratowniczego i przyprawiają o ból głowy pilotów i ratowników Air Zermatt.
Przepisy europejskie, zawarte na blisko tysiącu stronach, nie biorą pod uwagę alpejskich warunków topograficznych, geomorfologicznych i przestrzennych, przez co nie zwiększają bezpieczeństwa powietrznego w tym regionie.
Szczególnie uciążliwe do spełnienia są trzy wymagania: 1. ratunkowy helikopter ma być dwusilnikowy, 2. loty na ponad 3000 m odbywały się z zapasem tlenu dla pilota i pasażerów a od 4000 tysiące powinni latać w maskach tlenowych, 3. obniżenie wieku pilotów do 60 lat. Ratownicy alpejscy od ponad 50 lat prowadzą akcje bez tlenu, nawet w Himalajach, gdzie prowadzili szkolenie miejscowych ratowników, wielu doświadczonych pilotów, instruktorów ratownictwa ma już 60 lat lub wkrótce ten wiek osiągnie.

akcja do chorego / Fot. B.RomerKukulskaZastosowanie się do unijnych wymogów związane jest z ogromnymi kosztami. We Francji, gdzie ratownictwo jest państwowe, jedna akcja ratunkowa kosztuje 3 razy więcej niż w Szwajcarii. Sławne ze swej skuteczności ratownictwo szwajcarskie jest prywatnie i nie korzysta z subwencji państwowych. Na razie udało się Szwajcarom otrzymać roczne odroczenie na wprowadzenie tych przepisów, co pozwoli być może obniżyć wydatki. Wiadomo, że zmiana przełoży się na wzrost ceny akcji ratowniczej, za którą ktoś zapłacić musi, najczęściej jest to ubezpieczyciel. koniec akcji transportu do szpitala / Fot. B.RomerKukulskaJuż teraz wyprawa do szwajcarskich stacji narciarskich kosztuje o 20 % drożej niż jeszcze w okresie świątecznym. Niektóre ośrodki narciarskie bronią się przed odpływem turystów obiecując im stary "sztywny" przelicznik wymiany euro. Ale co będzie z ratownictwem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

8 ofiar śmiertelnych. Niestety bilanas tego weekendu jest tragiczny. 4 zasypane osoby zdołano uratować. Mimo alertu ryzykowni narciarze i deskowicze zjeżdzają ze ścian niebezpiecznych i grożących lawinami. Adrenalina jednak silniejsza. Płacą za nią życiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problematyka ratownictwa gorskiego jakze aktualna. W miniony weekend w Szwajcarii pod lawinami zginelo 8 osob, w Austrii " tylko " dwie. Swiezego sniegu slabo zwiazanego z podlozem przybywa i to kusi nawet bardzo doswiadczonych turystow do opuszczania wyzna-
czonych tras, niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobno Alianz świetnym ubezpieczycielem. Ferie za chwilę, wyjazdy w Dolomity i Austrii, nie zapominajcie o ubezpieczeniach. Strzeżonego Pan Bóg strzeże, jak mawiała moja babunia. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sytuacja lawinowa w Alpach jest w tym roku wyjatkowo niekorzystna. Snieg spadl pozno i nie jest dobrze zwiazany z podlozem. Ciagle zmiany temperatury i wiatry powoduja lawiny.
Bilans ofiar smiertelnych w Austrii od 1. grudnia 2014 do 19.01.2015 to az 10 osob. W tym samym okresie w poprzednim sezonie nie zanotowano ani jednej ofiary lawin.
Dzisiejszy wypadek szczegolnie tragiczny, grupe niemieckich narciarzy w miejscowosci St. Anton prowadzil doswiadczony przewodnik, niestety poza wyznaczonymi trasami, zginely dwie osoby , trzecia jest ciezko ranna.Grupa liczyla 7 narciarzy.
Wybierajac sie w gory nalezy sie dobrze ubezpieczyc i zachowywac wszelkie srodki ostroznosci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest alert lawinowy. Odstrzeliwuje się lawiny by zabezpieczyć trasy narciarskie. Mimo tego rano spadła w okolicy Klosters lawina , zawieziono helikopterem psy , które na szczęści nikogo nie znalazły. Natomiast po południu narciarze spowodowali lawinę. Złapała trzech. Dwóch uwolniło się o własnych siłach, trzeciego dopiero psy i ratownicy, Został przetransportowany helikopterem do szpitala. A zatem, nie ma żartów, trzeba przestrzegać zasady, nie jeździć poza trasami wyznaczonymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że nie wszyscy wiedzą o trudnościach finansowych ratownictwa, które czasem ma jakiegoś sponsora. Na szczęście. gdyż zdarza się, że delikwent nie ma jak ani z czego zapłacić za akcję ratowniczą. Zdarzało się też, że narciarz wyjął z kieszeni rulon dolarów i chciał płacić od ręki. natychmiast. No ale to jeden przypadek na kilka lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł, no i chyba bardzo potrzebny dla tych co udają się w Alpy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Końcowe pytanie jest fundamentalne dla tekstu. Wyjeżdżając, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, ile może kosztować akcja ratunkowa gdybyśmy musieli z niej skorzystać. Bardzo ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wartościowy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Turystyka szwajcarska jest także w szoku w zw. z kursem franka. Niemieccy i holenderscy turyści wycofali swoje rezerwacje. Bilans będzie można zrobić za rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.