Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria. Legalne leczenie za pomocą medycznej heroiny

Wczoraj 68 proc. obywateli Szwajcarii opowiedziało się za wydawaniem medycznej heroiny pacjentom leczącym się z uzależnienia.

Domena publiczna, zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Bayer_Heroin_bottle.jpgDo tej pory w Szwajcarii heroiną leczono pilotażowo 1429 osób w 23 klinikach (w tym w 2 klinikach więziennych). - Z takiego leczenia korzystają osoby chronicznie uzależnione od opiatów, które nie poddawały się innym formom terapii. W celu nadzoru pacjenci byli poddawani stałemu monitoringowi, badano skutki (bezpośrednie i uboczne) tej formy leczenia - tłumaczy prof. Ambros Uchtenhagen, wybitny szwajcarski psychiatra.

Wyniki referendum umożliwią stosowanie diamorfiny (medycznej heroiny) w szerszym zakresie, jako standardowej i dostępnej (finansowanej z ubezpieczenia zdrowotnego) formy terapii dla osób głęboko uzależnionych. - Decyzja obywateli Szwajcarii jest bardzo pragmatyczna, opiera się na badaniach naukowych i ma na celu zachowanie zdrowia publicznego. W Polsce dyskusja na temat sposobów leczenia uzależnień toczy się wciąż bardzo emocjonalnie. U nas leczenie przy pomocy metadonu jest bardziej kontrowersyjne niż heroina w Szwajcarii - komentuje wyniki głosowania Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Institute.

I faktycznie. W Polsce tylko 1200 osób uczestniczy w terapii metadonowej, podczas gdy w sąsiednich Niemczech aż 70 tys. W leczeniu uzależnień w naszym kraju nadal, niestety, dominuje model ośrodków zamkniętych; tymczasem - jak każdy człowiek jest inny, tak inny jest stopień jego uzależnienia, czy rodzaj substancji psychoaktywnych, z którymi ma problem. Dlatego dla każdej osoby leczenie warto dostosowywać odrębnie. Komuś pomoże abstynencja, kto inny musi przyjmować substytucje czyli metadon, a jeszcze ktoś inny, po wielu próbach podjęcia leczenia, chcąc normalnie funkcjonować w społeczeństwie, będzie potrzebował medycznej heroiny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.