Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2620 miejsce

Szwajcaria. Mężczyźni ofiarami przemocy kobiet

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-12 11:13

W niemieckiej części Szwajcarii wkrótce zostaną otwarte dwa ośrodki przeznaczone dla mężczyzn, ofiar przemocy w rodzinie stosowanej przez kobiety.

 / Fot. Cezary Pecold PAPOtwarcie pierwszego z nich miało miejsce w pobliżu miejscowości Aarau w Międzynarodowy Dzień Praw Mężczyzny tj. 10 grudnia 2009 r. Ma on charakter ośrodka tymczasowego, w którym ofiary pobicia, znajdą zakwaterowanie na okres nie dłuższy niż dwa miesiące. W razie potrzeby okres pobytu będzie przedłużany. Przewidziana liczba miejsc wynosi 10, licząc łącznie zakwaterowanych mężczyzn i ich dzieci. Mężczyźni znajdą w ośrodku wsparcie i pomoc na okres załatwienia im stałego lokum.

Drugi ośrodek zostanie otwarty w w dniu 12 grudnia 2009 roku w miejscowości Erlenbach, która leży nad jeziorem Zurich. Dla ośrodka przejęto leżącą nieopodal portu restaurację, w której panowie będą się stołować ze swoimi pociechami. Do tego ośrodka trafią mężczyźni, zarówno ofiary pobić, jak i Ci, którzy zostali wyrugowani ze swoich domów rodzinnych na skutek tzw. trudnej separacji. Dyrektorem ośrodka jest Andre Muller, który również był maltretowany przez swą ex-partnerkę. Jak twierdzi, atak fizyczny jego kobiety, ograniczał się do wymierzania policzków. Poza tym był poddawany ekstremalnej przemocy psychologicznej .

Dyrektor Biura " Opferberatung Zurich" udzielającego porad ofiarom agresji, Pani E. Aeschlimann zajmująca się sprawami mężczyzn precyzuje, że w przypadku przemocy w rodzinie, mężczyzna odważający się mówić o swych problemach jest często źle odbierany przez otoczenie. Mówi mu się, że powinien sam rozwiązać nabrzmiały problem. W związku z tym mężczyźni, ofiary przemocy kobiet, czują się jeszcze bardziej zagubieni .

Olivier Hunziker, prezes stowarzyszenia "Ojców i matek dla odpowiedzialnej edukacji" prywatnie rozwiedziony ojciec twierdzi, iż "ludzie często nie mają dla nich zrozumienia, gdy dochodzi do przemocy fizycznej." Zwraca uwagę na fakt, że gdy policjanci wezwani na miejsce awantury, by rozdzielić awanturujących się, nie mają pewności co do winy uczestników burdy, w takim wypadku usunięty z domu jest przeważnie mężczyzna.

Przeciwko takim praktykom policyjnym protestuje Kierownik Biura Kantonalnego Interwencji Przeciwko Przemocy w Rodzinie w Zurichu (IST) pani Comelia Kranich. Uważa, iż "zasada powinna być jedna w każdym przypadku, ten co bije powinien opuścić domostwo rodzinne. "

Wg niej statystki dotyczące agresji kobiet przez stowarzyszenie VeVna są porażające. I tak : " 39 proc. przypadków agresji domowej w kantonie St-Gall, 25 proc. w Zurichu, 20 w Bazylei i 19 proc. we Fribourg'u). Wyjaśnia, iż "na 1625 interwencji policji w awanturach domowych w 2008 roku, w kantonie Zurich, mężczyźni złożyli skargę przeciwko ich współmałżonkom w 25 proc. przypadków. Lecz na 1065 zgłoszonych przypadków zabezpieczenia gospodarstwa domowego - zakaz zamieszkiwania pod jednym dachem na okres 14 dni/lub zakaz jakichkolwiek kontaktów- 67 razy było orzekane przeciwko kobietom, więc tylko w 6 proc. przypadków."

Cornelia Kranich jak również Elsbeth Aeschlim gratulują inicjatywy zakładania nowych ośrodków dla mężczyzn i uzasadniają to w ten sposób, iż udzielenie schronienia mężczyznom ofiarom agresji kobiet "pozwala na oddalenie presji na jaką są narażeni." Wg nich "presja", jakiej poddawani są mężczyźni ofiary przemocy kobiet, może wyzwolić także agresję u nich samych, dlatego rozdzielenie partnerów jest ze wszech miar uzasadnione społecznie.

Źródło: http://www.swissinfo.ch/fre/index.html?cid=7865974www.swissinfo.ch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

http://www.tvp.pl/rozrywka/programy-satyryczne/kabarety-w-tvp/wideo/kabaret-mlodych-panow/kabaret-mlodych-panow-pierwszy-raz-w-sadzie

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu proponuję przeczytanie Poradnika przyszłej żony, napisanego przeze mnie i zastosowanie wyobraźni do wersji lustrznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.12.2009 11:31

U nas ten swoisty fenomen ("przerostu emancypacji") opisywała już dr Michalina Wisłocka w swych licznych publikacjach, także na łamach swoich bestsellerów. Przychodnie psychoterapeutów i psychoanalityków zaczęły się wypełniać oczekującymi na ratunek i poradę - mężczyznami.... Znamię czasów?!!!..... 5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.