Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria. Muzeum Kościuszkowskie w Solurze

Projekt obchodów rocznicowych. Nowe ciekawostki z ostatnich lat życia Naczelnika.

Z okazji rocznicy Towarzystwo Kościuszkowskie wydało okolicznościowy kalendarz / Fot. skan kalenadrza B. Romer KukulskaJesienią tego roku przypada 75. rocznica powstania Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze, którym opiekuje się, będące pod patronatem władz szwajcarskich, Towarzystwo Kościuszkowskie oraz kustosz muzeum inż. Benedykt Drewnowski. We wrześniu ubiegłego roku zrodził się pomysł obchodów tej rocznicy.

W 1865 roku, w pięćdziesiątą rocznicę zamieszkania generała Tadeusza Kościuszki w Solurze, emigranci z powstania styczniowego ufundowali tablicę pamiątkową, umieszczoną na fasadzie "Domu Kościuszki" - tzw. "Kosciuszko Haus".

Muzeum od początku istnienia, tj. od września 1936 roku, znajduje się w apartamentach, w których Tadeusz Kościuszko mieszkał przez ostatnie dwa lata swojego życia. Przechowywane są tam liczne przedmioty osobiste generała, dokumenty i inne "kościuszkowiana".

Muzeum stara się wzbogacać ekspozycję nowymi ciekawostkami ze szwajcarskiego okresu życia Tadeusza Kościuszki. Ostatnio natrafiono na wzmiankę w kronice rodziny Drohojowskich, wydanej w 1900 roku w niewielkim nakładzie, na nowy nieznany epizod gry w wista z Kościuszką w Solurze. Generał Naczelnik przegrał w 1817 roku dnia 27 września 5 kreuzerów Kantonu Solury. Monety te znajdują się w rękach prywatnych. Być może uda się którąś z nich wypożyczyć czasowo na okres obchodów.

Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza zadeklarowała zaangażowanie w organizację jubileuszowych uroczystości, tak więc można mieć nadzieję, że oprócz przedstawicieli Towarzystwa Kościuszkowskiego w obchodach udział wezmą przedstawiciele koncernów farmaceutycznych i banków szwajcarskich oraz firm polskich, będących członkami Izby.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Basiu, byłam w mojej byłej szkole (im. Tadeusza Kościuszki) i uprzejmie informuję, że powyższy obrazek wisi w widocznym miejscu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link działa niezawodnie. Dzięki. Zrobiłem sobie z tego zakładkę, ponieważ to lista wielu muzeów na zachodzie związanych z Polską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z całą pewnością podepnę aktywnie ten link w następnym artykule o muzeum i uroczystościach jubileuszowych. Mam nadzieję napisać o tym już wkrótce. Tymczasem Dziękuję za wpis.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benedykt Drewnowski
  • Benedykt Drewnowski
  • 20.01.2011 09:32

Dziekuję bardzo za zamieszczenie informacji o Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solothurnie. Mysle, że latwiej będzie znaleśż naszą stronę, podając bezpośrednio jej adres www.kosciuszkomuseum.ch
Kustosz Muzeum
Benedykt Drewnowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące muzeum, powinnam o nim więcej wiedzieć, podobnie jak moi uczniowie. Dzięki, Basiu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żywe są związki żyjących poza granicami kraju Polaków z ojczyzną; świadectwem
chocby ten artykuł - dzięki Basiu :)
Pod linkiem kryje się wiele ciekawych informacji o śladach Polaków na obczyźnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa informacja;)) To także dużo świadczy o niezawisłości Szwajcarii. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
4319
  • 4319
  • 18.01.2011 15:02

w pierwszym zdaniu, pod tłustą czcionką niebieską z napisaem "Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze" ukryty jest link do Muzeum. Proszę najechać myszką na ten tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muzeum jest czynne w soboty , gdyż kustosz to funkcja honorowa. Można zwiedzać muzeum w inne dni po uprzednim umówieniu się.
No, cóż, tłumów tam nie ma. Niestety. ale muzeum odwiedzają różne ososbistości. Oczym świadczą wpisy w Księdze Pamiątkowej.
Tadeusz Kościuszko ma swoje zasługi dla Solury dlatego władze miejskie i kantonalne z wdzięczności pielegnują pamięć o tym Wielkim Polaku.
Nie przypadkiem Tadeusz Kościuszko osiedlił się na starość w Solurze, podczas gdy brat jego mieszkał wówczas w Paryżu i tam działał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, czy istnieje jakaś organizacja skupiająca wszystkie muzea Kościuszki. Nie byłem w Solurze - z artykułu wynika że to nie jest wielkie muzeum, i celem jego jest raczej pamięć pobytu Kościuszki w Szwajcarii? Czy historia życia i jego dokonania są tam prezentowane? Z tego co znalazłem w necie: muzeum jest czynne jedynie w soboty od 14 do 16.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.