Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria: ''Nie'' dla minaretów. Obawa przed islamem?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-29 17:30

Ponad 57 procent Szwajcarów opowiedziało się w referendum przeciwko budowaniu w ich kraju minaretów. Znane są już wyniki głosowania ze wszystkich 26 kantonów.

Minarety to wieże, wznoszone przy meczetach, z których wierni wzywani są na modlitwę.
Tylko w 4 kantonach mieszkańcy byli przeciwko zakazowi: w Genewie, Bazylei kantonie Vad i Neuchatel. W pozostałych większość mieszkańców - ponad 60 procent - nie chce budowy minaretów.

Referendum zorganizowała Szwajcarska Partia Ludowa, a właściwie młodzieżówka tej partii. Członkowie tej partii argumentowali, że minarety są nie tylko znakiem wskazującym na obecność meczetu, lecz stanowią symbol władzy polityczno - religijnej. Ugrupowaniu udało się zebrać 100 tysięcy podpisów pod inicjatywą i tym sam doprowadzić do głosowania.

Szwajcarska Partia Ludowa jest bardzo zadowolona ze wstępnych wyników. Pozostałe ugrupowania są zaskoczone tak dużym poparciem dla tej inicjatywy.

Eksperci mówią, że jest to wyraz obaw Szwajcarów przed islamem, a szczególnie fundamentalizmem islamskim.

W kraju Helwetów żyje około 400 tysięcy muzułmanów. Tym samym islam jest trzecią co wielkości pod względem liczby wyznawców, religią w Szwajcarii. Ostateczne wyniki głosowania będą znane wieczorem.

Opinia politologa

Politolog doktor Ewa Pietrzyk-Zieniewicz uważa, że wynik referendum, dotyczący zakazu budowania minaretów w Szwajcarii, może wywołać wzburzenie w społeczności muzułmańskiej. Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że kraje muzułmańskie są bardzo wyczulone na tego typu gesty.

Ponad 57 procent Szwajcarów opowiedziało się w referendum przeciwko budowaniu w ich kraju wież, wznoszonych przy meczetach.

Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że jest kilka przyczyn takiego wyniku głosowania. Według doktor Ewy Pietrzyk-Zieniewicz może to być związane z kojarzeniem islamu z terroryzmem, jak również z tym, że religia muzułmańska rozszerza się na terenie Europy.

Zdaniem politolog, muzułmanie nie asymilują się z lokalną społecznością i żyją w enklawach, różniących się od reszty społeczeństwa zarówno religijnie, jak i kulturowo.

W opinii doktor Ewy Pietrzyk-Zieniewicz Szwajcarzy mają prawo nie chcieć, aby takie enklawy znajdowały się w ich kraju. Politolog dodaje, że przy okazji referendum w Szwajcarii trzeba by również podjąć dyskusję na temat zderzenia islamu i chrześcijaństwa - nie tylko kulturowego, ale także ideologicznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.