Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria. Nie wpuścili zakonnicy do szkoły i zabronili jej rozmów z młodzieżą

Polska urszulanka poskarży się na dyskryminację? W jednej z genewskich szkół zakazano jej rozmawiać z młodzieżą.

Sonda

Czy polska zakonnica powinna odwołać się do instancji antydyskryminacyjnej?

 / Fot. Moumou82/Public domainCzołowe miasto reformacji nie jest już tolerancyjne. Nad tarczą herbową ma dumny zapis IHS (Jezus Chrystus), a w monogramie klucze św. Piotra. Flaga konfederacji szwajcarskiej to biały krzyż na czerwonym tle. Symboliki dostatek, ale wolności religijnej w mieście Kalwina i Zwinglego zaczyna brakować.

Dyrektor szkoły, którą zakonnica chciała odwiedzić z młodzieżą zabronił jej wejścia ubranej w habit i z krzyżykiem na piersi. Siostrze nie wolno było rozmawiać z uczniami.

Religijność mogą natomiast manifestować muzułmanie. Owinięte w czadory dziewczęta mają wolny wstęp na teren szkoły.

Szczypty smaku całej sprawie dodaje fakt, że siostra Zuzanna była zaproszona do wzięcia udziału w warsztatach o prawach człowieka.

"Byłam rok temu w Turcji i tam byłam nastawiona na tego typu sytuacje, tymczasem nic mnie takiego nie spotkało. Przeciwnie - tam różnorodność, przynajmniej ze względu na to, że byliśmy gośćmi, była uszanowana. Mogliśmy dzielić się różnicami swojej wiary i nikt nikomu nie zaszkodził. To jest absurd, zwłaszcza w kontekście tematu praw człowieka!" - tłumaczyła s. Zuzanna.

Władze szkoły zdobyły się na przeprosiny, ale zakazu nie cofnęły.

Katolicy są najczęściej dyskryminowaną w UE grupą. Na przykład ostatni raport szkockich władz wskazuje na 58 proc. przestępstw z nienawiści religijnej - ze względu na przynależność do Kościoła katolickiego. Tendencja jest wzrostowa. Od zeszłego roku takich przypadków w Szkocji przybyło 26 proc.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Mało szczegółów w tym artykule aby go jednoznacznie skomentować. Po przeczytaniu artykułu zrozumiałem,że zaproszono zakonnicę do uczestniczenia w dyskusji w szkole ale dyrektor przestraszył się jej habitu i krzyża. Trochę dziwne bo to akurat nie jest specjalnie groźne. Pan Andrzej Chorążewicz komentuje artykuł nie czytając uważnie treści, to też dziwne. Pozdrawiam Pana Andrzeja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju nawet 4-rech się zejdzie i każdy ma racje , a nie myli się tylko ten co nic nie robi . A Paw lakowa powiedziała - Sa,d sa,dem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie,? i na drogę do sa,du dwa granaty dal Janowi Pawlakowi , oj maamo? , bierz i jeszcze bierz.!. Jednak sa,d Boży,? - myślę ze żarty się skończą i pozostanie piękna , czysta prawda jak słońce , rażąca w oczy swym blaskiem ale to należy do stwórcy - człowieka , słońca i wszelkich rzeczy niewidzialnych , z szatanem na czele a jezioro ognia i siarki wszystko przyjmie , tego nie życzę najwierniejszy wrogom .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@
Roman Dlugosz Dzisiaj 00:21
Panie Romanie, Pan to jak ten rabin rozjemca wkraczający z głęboką mądrością wynikającą z jądra wiary... Mianowicie, gdy dwóch sprzeczających się mężczyzn o swoje racje walczących "na śmierć i życie" o to czyje na wierzchu, powiedział:
- Ty masz rację - i tutaj zwrócił się do jednego ze zwaśnionych.
- Jak To? Przecież to ja mam rację! - wrzasnął przegrywający w majestacie prawa.
Rabin zamyślił się i po chwili odrzekł:
- Tak! Rzeczywiście i ty też masz rację.
Wtem odezwał się obserwujący tę scenę oburzony trzeci mężczyzna:
- Ależ rabinie, przecież obaj nie mogą mieć jednocześnie racji!
- Tak! Ty też masz rację! - padła super sprawiedliwa odpowiedź.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie szlachta każdy tu ma swoja, racje , ale zgody nie widzę gdzie miłość bliźniego jak siebie samego .Uważam że wszystko powinno się odbywać w wzajemnej tolerancji , a nie każdy sobie rzepkę skrobie . Może się spotkać 4-rech i każdy może mieć racje patrząc ze swojego punku widzenia .? podam taki zwrot chcesz aby ciebie szanowano szanuj i ty innych .? Jezus powiedzial pokój mój zostawiam wam ,? i to nie jaki ma świat , ale Jego osobisty pokój który przewyższa wszelkie zrozumienie i mądrość tego świata .? Pozdrawiam serdecznie wszystkich walecznych rycerzy na froncie jaka jest współczesna Europa , ale moja ojczyzna jest w niebie tam mi spieszno , bo tutaj nigdy prawdziwego pokoju nie osiągną . Jezus powiedzial do końca będzie wojna , nie na to , to na tamto itd.!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.12.2012 22:13

@Grzegorz Wasiluk
A zna pan słowa Tuwima "Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa"? Pasują zarówno do materiału, jak i do pana "szpili".

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Łukasz Brzezicki "Na to zda się rozum według mego zdania..." Zna Pan twórczość księdza biskupa Krasickiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.12.2012 13:01

Fajnie będzie, jeżeli odpowiesz na moje pytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie tak dyskutować w rodzinnym gronie. Wszyscy się zgadzają, brak głosów sprzeciwu, totalna jednomyślność... sprzyja dobremu samopoczuciu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2012 21:21

Marku, ja ciągle wierzę w nawrócenie tych najgorliwszych i najwytrwalszych w wierze bojowników. Wszakże to Chrystus nauczał - "Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego". A jak czytam wciąż artykuły z takimi przesłaniami to mam wrażenie, że ktoś tu nie potrafi siebie pokochać, co dopiero bliźnich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2012 21:15

@Grzegorz Wasiluk
Orientację się posiada, a nie "praktykuje". "Praktykować" można obrzędy religijne, na przykład "przekażcie sobie znak pokoju" podczas mszy św.; nie można zaś "praktykować" wielu orientacji.

Analogicznie:
Episkopat Polski do tej pory nie przyjął żadnego stanowiska nt. ogromnej roli Radia Maryja, o. Rydzyka w doprowadzaniu do władzy PiS-u oraz wykorzystywaniu w tym słuchaczy i wyznawców radiomaryjnych, którymi można sterować jak marionetkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.