Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria odmawia ekstradycji Polańskiego do USA

Krótko po godzinie 14 Eveline Widmer-Schlumpf - szwajcarska minister sprawiedliwości - poinformowała, że jej kraj nie wyda reżysera Romana Polańskiego w ręce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Amerykanie nie mogą się odwoływać od tej decyzji.

Szwajcarska minister sprawiedliwości / Fot. PAP/EPAW poniedziałek o decyzji szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości poinformowany został adwokat reżysera. Od tego czasu Polańskiego nie obowiązuje ograniczenie wolności i dozór elektroniczny. Wiadomość dotarła już także do ambasadorów: USA, Francji i Polski.

Minister Widmer-Schlumpf pytana na konferencji o powody odmowy ekstradycji Polaka powiedziała, że Szwajcaria nie otrzymała istotnego dokumentu, jakim był protokół z przesłuchania świadka w lutym 2010 roku. Strona szwajcarska zwróciła się do Amerykanów o uzupełnienie wniosku ekstradycyjnego, ale ci odmówili. Brak tego dokumentu nie pozwolił -jak powiedziała minister Widmer-Schlumpf- na podjęcie decyzji o ekstradycji.

Minister wspomniała też, iż warto zastanowić się czemu miałaby służyć ekstradycja 77-letniego człowieka, który oskarżany jest o czyn sprzed 33 laty.

Decyzję Szwajcarów ambasador USA w Szwajcarii "przyjął ze zrozumieniem" - powiedziała minister sprawiedliwości.

Owej decyzji nie przewidzieli eksperci, którzy prognozowali, że Szwajcarzy nie odmówią Amerykanom ekstradycji. Douglas McNabb - amerykański ekspert prawny, specjalista od ekstradycji, był pewien, że wydanie reżysera jest tylko kwestią czasu.

We wrześniu ubiegłego roku, po wystawieniu wniosku przez rząd Stanów Zjednoczonych, reżyser został aresztowany. Przebywał w areszcie, a później w areszcie domowym na terenie swojej posiadłości w Gstaad.

Amerykanie chcieli ekstradycji Polańskiego w związku z popełnionym przez niego w 1977 roku gwałtem na trzynastolatce, Samancie Geimer.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

cieszy mnie ta decyzja szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwosci zowolninia pana polanskiego z aresztu niech bendzie policzone im wniebie to słuszna decyzja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.