Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4171 miejsce

Szwajcaria Podlaska - najpiękniejsze miejsce w Polsce

Gdy stoimy tyłem do "Kamiennej Baby", po lewej stronie rozpościera się widok na Bug, oraz na Brześć leżący już na Białorusi. Po lewej stronie widzimy Południowe Podlasie w swojej pełnej krasie.

Na czerwono zaznaczyłem obszar "Szwajcarii Podlaskiej" / Fot. Robert Danieluk / maps.google.com Gdy mnie ktoś zapyta: jakie jest dla Ciebie najpiękniejsze miejsce w Polsce? Odpowiem bez zastanowienia: Szwajcaria Podlaska. Gdyby ktoś chciał bez żadnych problemów wyszukać to miejsce musi przyłożyć swój palec do środkowowschodniej części naszego kraju. Między Janowem Podlaskim, a Terespolem jest to najbardziej magiczne miejsce. Możemy tu spokojnie dojechać odbijając od trasy E-30 w Terespolu kierując się na Janów Podlaski. Naszym celem są rejony małej miejscowości o sympatycznej nazwie: Neple. Tu jest najpiękniejsze miejsce.

Droga położona najbliżej granicy z Białorusią. / Fot. Robert Danieluk Chciałbym opisać cały region. Pokazać Kodeń, wspaniałe cerkwie neounickie, klimatyczne małe wioski. Chciałbym skupić się na Szwajcarii Podlaskiej. Nie bez znaczenia ktoś ją tak nazwał. Głównym jej elementem krajobrazu, który napędza to miejsce jest rzeka Bug. Gdy przejeżdżamy przez małe wioski, widzimy jak zmienia się teren. Granicą naszego kraju z Białorusią jest teraz granica całej Unii. To powoduje modernizację dróg, a także na horyzoncie pojawią się nowe budynki Straży Granicznej. Taki wymóg.

Słup graniczny na rzece Bug. / Fot. Robert Danieluk Gdy mijamy Neple, przejeżdżamy przez most pod którym płynie rzeka Krzna. Kiedy wychodzi ze swojego koryta, tworzy piękny obraz. Mam wrażenie, że kolory jakie tu tworzą krajobrazy są zupełnie inne. Dzięki nim to miejsce dla mnie ma ogromną wartość. Taką samą jak czołg Armii Radzieckiej, który stoi przy drodze (podobno miał być jednym z pierwszych, których wjechał do Polski, by przegonić Niemców). Jakiś czas temu poprzednia władza chciała go usunąć. To tak jakby kazali zburzyć Pałac Kultury i Nauki bo się komuś źle kojarzy.

Po lewej stronie Polska, po prawej Białoruś. / Fot. Robert Danieluk Kiedy już mijamy czołg, dochodzimy do miejsca w którym stoi słup graniczny (na zdjęciu wyżej). Po przeciwnej stronie Białoruś. Ciężko ocenić jaka jest szerokość Bugu, lecz jeśli by komuś bardzo zależało na pewno może dostać się na drugi brzeg. Miejsce jest charakterystyczne z dwóch powodów. Rzeka Bug ma tu przepiękne zakole. Po drugie na bardzo dużą uwagę zasługują powstające dzięki erozji wąwozy. Z roku na rok wąwozy się powiększają. Jestem szalenie ciekaw jak będzie to miejsce wyglądać za kilka, kilkanaście lat.

Neple. Droga na Janów Podlaski. / Fot. Robert Danieluk W tej okolicy warto udać się na wieżę widokową, która znajduje się na przeciwko czołgu. Wystarczy udać się polną drogą (można wjechać samochodem) na zachód. W drodze na wieżę mijamy "Kamienną Babę", ciekawy głaz z czasów średniowiecza w kształcie krzyża. Drewniana wieża zachęca, by dostać się na jej szczyt. Gdy stoimy tyłem do "Kamiennej Baby", po lewej stronie rozpościera się widok na Bug, oraz na Brześć leżący już na Białorusi. Po lewej stronie widzimy Południowe Podlasie w swojej pełnej krasie.

Neple i okolice. / Fot. Robert Danieluk Pola, wiejskie małe drogi, zbiorniki wodne, niezliczona ilość ptactwa. Teren ten mimo szybkiego rozwoju dzięki dotacjom z Unii, jest jeszcze terenem dzikim. Dzięki tej rozciągającej się ciszy, myślę, by tu ciągle przyjeżdżać i odkrywać nowe, nieznane mi miejsca. To co opisałem to tylko mały wycinek tego obszaru,. Opisy i zdjęcia w żaden sposób nie oddadzą klimatu miejsca. Dlatego mając weekend wsiadajcie w samochód, pociąg i rower, by zwiedzać i cieszyć się miejscami w których nikt was nie depcze, nie szturcha w miejskim biegu.

Konie biegają bez żadnych zabezpieczeń. Czuć swobodę i spokój. / Fot. Robert DanielukStrony dla zainteresowanych:
Podlaski Przełom Bugu
Szwajcaria Podlaska
Neple-nocleg

Wszystkie zdjęcia (bez tego po lewej stronie) wykonałem pod koniec sierpnia. Koń to efekt jednej z krajoznawczych wypraw w 2003 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Jacek Kobylinski
  • Jacek Kobylinski
  • 19.11.2010 23:22

Kiedyś tam niedaleko mieszkałem dosłownie 15 km od tego miejsca , ale nigdy tam nie byłem .Dopiero w tym roku podczas wakacji . Szwajcarię podlaską poznałem przez internet , nawet kupiłem dom w tej okolicy.
Zwiedzam całą Polskę , ale takiego zakątka nie spotkałem , magiczna cisza ,charakterystyczne wsie domy jest to teren dziewiczy , nie odkryty przez turystów pełen tajemnic jak równiż ma ciekawą historię polecam .

Komentarz został ukrytyrozwiń

miejsce jest faktycznie przeurocze to oczywiscie moje subiektywne odczucia gdyż pochodzę z nepli mają one równierz ciekawa historie bawił tam car aleksander,pisywał j.u.niemcewicz i był swego czasu największy park botaniczny w polsce pasłysie zubry.zostało pare pamiatek po tych czasach.dla ciekawych polecam książke prałata zdzisława oziębły ;neple i okolice"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejsce faktycznie piękne, ale chyba mało znane. Moim skromnym zdaniem zasługuje w pełni na miano Szwajcarii. Już Zugmunt Gloger w swej książce "Dolinami rzek" ponad 100 lat temu zwrócił na nie uwagę.
Wcześniejsza nazwa to Szwajcaria Nepelska, a od 1995r. kiedy to została uznana za rezerwat przyrody - Szwajcaria Podlaska.
Brawo dla autora artykułu ! A odwiedzić naprawdę warto !

Komentarz został ukrytyrozwiń

aż wstyd się przyznać, bo Podlasianką jestem, a tam jeszcze nie byłam. Pozdrawiam autora i wszystkich miłośników Wschodu:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ładne fotki;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szwajcaria Podlasia to dosyć dawne określenie tego miejsca, jeszcze z głębokiej komuny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem dlaczego, ale po prostu tak się nazywa. Zresztą czy to ważne? Miejsce jest piękne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale dlaczego Szwajcaria? O Szwajcarii Kaszubskiej słyszałem, ale Podlaska to chyba jakiś nowy wymysł. Nie wiem, w czym bagienno-nizinne Podlasie przypomina alpejską Szwajcarię. Ktoś, kto wymyślał to określenie, przekombinował.

Zdjęcia urokliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ubogi to fakt, dlatego zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. Od Warszawy to jedyne 220km!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst trochę zbyt ubogi, o tak pięknym miejscu chciałoby się dowiedzieć czegoś więcej - ale ogólnie +, zwłaszcza za udane zdjęcia;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.