Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria. Psia kupa w parlamencie berneńskim

W kantonie Bern wygrały psy. Nie będą zabijane z powodu niezapłaconego za nich podatku. Można też hodować każdą psią rasę, ale właściciel musi zbierać kupę swojego czworonoga. Czyżby Szwajcarzy oglądali "Dzień Świra"?

Jego Wyskość PIES / Fot. B. Romer KukulskaNa wokandzie debaty parlamentu kantonu Bern znalazły się psie ekskrementy. Dyskutowano o rasach i psich kupach.

W głosowaniu, którego wynik to: 131 głosów za, 8 przeciw i jeden wstrzymujący,
zdecydowano, że osoby wyprowadzające psy, mają obowiązek zbierać kupy pupila. Sprawa tylko pozornie prosta. Pies robi kupę zazwyczaj na cudzym terenie, na publicznym gruncie, trawniku lub innym terenie publicznej lub kulturalnej użyteczności.

Problem w tym, że właściciel psa powinien ocenić czy grunt, na którym jego pies pozostawił swoje odchody jest gruntem uznanym, jako służący kulturze lub nie, bądź czy jest publiczny?

Nowe prawo o psach nie wprowadziło wprowadziło ograniczeń rasowych. Dyskutowano również, czy będzie można uśmiercić zwierzaka, jeśli właściciel nie uiścił podatku za psa, czyli tzw. psiej opłaty. Wygrały psy i nie będą zabijane z powodu niestaranności ich właścicieli.

"Psie prawo" zmusza również właścicieli czworonożnych futrzaków do obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez zwierzaki. Brawo dla kantonu Berno, inne kantony także wzięły się za regulację psiego prawa.

Mimo braku polskich uregulowań prawnych wygląda na to, że Szwajcarzy oglądali sławną scenę z filmu "Dzień Świra"?Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Bardzo przydatne do utrzymania milej atmosfery. Na dodatek znam tego psiaka ze zdjecia

Komentarz został ukrytyrozwiń

No coś takiego? W Niemczech od kiedy pamiętam takie przepisy obowiązują. Każdy posiadacz psa płaci podatek i ubezpieczenie... i mandaty za nie posprzątaną kupę psa. W wielu miejscach są ustawione specjalne pojemniki z woreczkami na psie kupy, a tam gdzie ich nie ma, każdy "psiarz" powinien nosić własne... i zbierać po piesku. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ R.L. Już nie. Teraz nie ma, ani rasizmu psiego ani płacenia za prawo do psiego życia....Zabijali... tzn była taka możliwość uśpienia psa gdy nikt za niego nie zapłacił podatku..... nie zawsze z niej korzystano.... Obecnie już nie ma takiej możliwości.. Nie można uśpić psa za podatek.. Psy wygrały!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To Szwajcarzy zabujaja psa,za to, ze wlasciciel zapomnial zaplacic za niego podatku????????
A to ci kultura " do kupy" wzieta razem z gospodarka i ekologia !!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 28.03.2012 15:04

kupy to ludzie mają w mózgach /resztkach.../ trują się chemią ile wlezie, a przeszkadza im najbardziej naturalna rzecz pod słońcem, jednocześnie wywalając tony śmieci do lasów bo taniej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam, że ograniczenia rasowe, to w związku z wypadkami jakie miały miejsce gdy psy obronne zaatakowały dzieci. Bodaj rok temu po zagryzieniu dziecka przez takie psy rozpętała się wrzawa aby zakazć hodowli i utrzymywania takich psów, uznanych za szczególnie agresywne. Te postulaty jednak nie przeszły do ustawodowstwa.
To hodowca - właściciel psa jest winien za agresję a nie pies.

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 28.03.2012 08:45

Świetne, brawo!
A propos jaj tasiemców i in. pasożytów odzwierzęcych - dla bezpieczeństwa własnego należy psa profilaktycznie odrobaczać 1x w roku. A jeśli są dzieci - co pół roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam, że wysokość opłaty podatkowej za psa ustala każdy kanton wg właznego uznania, w niektórych nawet każda gmina ma swoją stawkę. Nie różią się jakoś drastycznie, ale nie są jednakowe w całej Szwajcarii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tym bardziej należy zbierać kupy z uwagi na możliwość roznoszenia jajeczek Tasiemców i innych chorób i pasożytów odzwierzęcych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.