Facebook Google+ Twitter

Szwajcaria ujawni tajne konta polityków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-10 07:34

Polska będzie prawdopodobnie pierwszym krajem świata, który podpisze ze Szwajcarią umowę o ujawnieniu tajemnicy bankowej - pisze "Dziennik".

To oznacza, że rząd będzie mógł nie tylko ściągnąć zaległe należności podatkowe, lecz także ustalić, czy polscy politycy mają w Szwajcarii tajne konta.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział "Dziennikowi", że pod presją sankcji, na szczycie G20 w Londynie Szwajcaria zgodziła się znieść sprawę tajemnicy bankowej. Polski rząd chce zawrzeć porozumienie jesienią.

Na prośbę Ministerstwa Finansów władze w Bernie ujawniałyby stan kont polskich obywateli podejrzanych o łamanie prawa. Chodzi o osoby, które unikają płacenia podatków albo są podejrzane o pranie brudnych pieniędzy. Wiceminister Grabowski uważa, że dzięki temu uda się też wyjaśnić afery z przeszłości.
Według "Dziennika", pod lupą mogą się znów znaleźć politycy lewicy. Sprawa ich szwajcarskich kont została nagłośniona za rządów PiS.

"Dziennik" dodaje, że porozumienie w sprawie ujawnienia kont stałoby się w Szwajcarii precedensem. Najprawdopodobniej zostanie tam przeprowadzone referendum w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.