Facebook Google+ Twitter

Szwajcarzy mają dziś referendum

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-08 07:31

Szwajcarzy zdecydują dziś w referendum, czy ich kraj powinien otworzyć rynek pracy dla mieszkańców Bułgarii i Rumunii. Obywatele pozostałych 25 państw Wspólnoty mogą w Szwajcarii podejmować pracę swobodnie.

Od wyniku powszechnego głosowania zależą relacje tego kraju z Unią Europejską. Szwajcaria, która nie jest
państwem członkowskim, ma z Unią podpisanych wiele porozumień, dotyczących głównie handlu i transportu. Stracą one ważność w przypadku negatywnego wyniku referendum, co przewiduje specjalna klauzula sprzed kilku lat. Oznacza to na przykład, że utrudniony dostęp do unijnego rynku może mieć słynny szwajcarski ser.

Pod znakiem zapytania stoi także członkostwo Szwajcarii w strefie Schengen, gwarantującej swobodne przemieszczanie się, bez kontroli na granicach wewnętrznych. Wykluczeniem Szwajcarii z tej grupy w przypadku fiaska referendum zagroził unijny komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne Jacques Barrot. A wyniku referendum nie sposób przewidzieć.

Szwajcarskie władze przyznają, że sytuację komplikuje kryzys gospodarczy - redukcje zatrudnienia i kłopoty wielu firm mogą sprawić, że zwycięży grupa przeciwników zniesienia wszelkich ograniczeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.