Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17675 miejsce

Szwajcarzy najbogatsi. Polacy biedniejsi od Greków i Czechów

Majątek Polaka jest dwadzieścia razy mniejszy od dorobku Szwajcara, ale dwieście razy większy niż mieszkańca afrykańskiego Mali. Przepaść dzieli nas od najbiedniejszych państw świata, ale daleko też do czołówki najbogatszych.

 / Fot. By MateuszEs (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia CStatystyczny mieszkaniec Czech, Węgier, Estonii czy Słowacji może pochwalić się większym majątkiem niż Polak. W najnowszym opublikowanym raporcie Global Wealth Databook 2013 zbadano majętność obywateli poszczególnych państw świata. Raport został przygotowany przez Credit Suisse, grupę finansową mającą siedzibę w Zurychu w Szwajcarii. Majątek jest w nim definiowany jako wartość aktywów finansowych i niefinansowych (przede wszystkim domów, mieszkań i ziemi), pomniejszonych o długi. Przedstawione dane dotyczą roku 2013. W przypadku Polski twórcy raportu wycenili majątek przeciętnego Polaka na 20,8 tysięcy dolarów. Daje to w przeliczeniu około 60 tysięcy złotych.

Najbogatszym narodem w Europie są Szwajcarzy. Przeciętny mieszkaniec tego kraju dysponuje majątkiem wartym 407,2 tys. dolarów. Jest to wynik aż dwadzieścia razy wyższy niż w Polsce. W czołówce najbogatszych plasują się również obywatele Norwegii (przeciętna wartość majątku 285,8 tys. dolarów) i Luksemburga (241,6 tys. dolarów).

Sytuacja materialna Polaków na tle państw regionu wygląda nieco lepiej. Według raportu nieznacznie mniej majętni są Litwini (18,6 tys.) i Łotysze (19,6 tys.). Natomiast wyraźną różnicę widać w przypadku takich państw jak Rumunia i Bułgaria. Przeciętny obywatel Rumunii dysponuje majątkiem wartym jedynie 11,1 tys. dolarów, a Bułgar 13,6 tys. dolarów. Natomiast lepiej od Polaków wypadają Estończycy (26 tys. dolarów), Słowacy (21,5 tys. dolarów), Węgrzy (22,6 tys. dolarów) i Chorwaci (21,1 tys. dolarów). Zgodnie z raportem wyraźnie bogatsi od Polaków są Czesi. Przeciętny sąsiad z Południa zgromadził majątek warty 36,2 tys. dolarów.

Sąsiedzi zza Odry są znacznie bardziej majętni niż Polacy. Na statystycznego Niemca przypada 157,9 tys. dolarów. Jest to jednak wynik niższy niż wskaźnik Wielkiej Brytanii (186,8 tys. dolarów) i Francji (224,5 tys. dolarów). Niemcy mają wyższy poziom PKB niż we Francji czy Wielkiej Brytanii, ale okazuje się, że istotą majętności jest gromadzenie bogactw przez wiele pokoleń. W przeszłości Niemcom powodziło się nieco gorzej, dlatego potrzebują jeszcze czasu, by dorównać Francji i Wielkiej Brytanii.

Wydawałoby się, że majątek Polaków mógłby się równać chociaż ze zmagającą się z kryzysem gospodarczym Grecją – nic z tego. Majątek przeciętnego Polaka jest cztery razy mniejszy niż Greka (83,4 tys. dolarów). Warto zwrócić uwagę na dorobek statystycznego obywatela Rosji - 8,7 tys. dolarów. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych przeciętnie dysponuje się 186,8 tysiącami dolarów, a w Kanadzie 195,7 tys. Chińczykom wyliczono 16,4 tys. dolarów. Jak widać mimo dynamicznego rozwoju gospodarczego tego państwa, sytuacja materialna obywateli nie uległa proporcjonalnej poprawie.

Ciekawe mogłyby być wyliczenia dotyczące miejsc uważanych za raje podatkowe, takich jak Lichtenstein, Monako, Antyle Holenderskie, Kajmany czy Wyspy Dziewicze. Niestety, nie udostępniły one niezbędnych do raportu danych.

Najbardziej szokujące są jednak dane z najbiedniejszych państw. Do tej pory majątek przeciętnego obywatela przedstawiono tu w tysiącach. W przypadku końcówki stawki są to jedynie setki, a nawet dziesiątki. Tak jest w przypadku Afrykańskiego Malawi – tylko 90 dolarów. Natomiast w Burundi - 153 dolary, Demokratycznej Republiki Konga - 139 dol., a Etiopii - 192 dol., a w Gwinei-Bissau 201 dolarów. Statystyczny Polak z majątkiem liczonym w tysiącach wypada na tle tych państw bardzo korzystnie, a przypomnijmy, że jest to wartość dwadzieścia razy niższa, niż w przypadku najbogatszych Szwajcarów. To ukazuje tylko olbrzymie dysproporcje, jakie można zaobserwować we współczesnym świecie.

Źródło: Raport Global Wealth Databook 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kryzysowa Grecja to mimo wszystko niespodzianka. Jednak jest to raport za rok ubiegły. Za rok może być już zupełnie inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.