Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16877 miejsce

Szwarc, mydło i... jubileusz muzeum w Ostrowcu Świętokrzyskim

Otwarta w niedzielne popołudnie (22 maja 2016 roku) wystawa "Szwarc, mydło i powidło" rozpoczęła oficjalne obchody 50 - lecia Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Dyrektor ostrowieckiego muzeum, Włodzimierz Szczałuba z autorkami wystawy: Barbarą Dziobą (po lewej) i Agnieszką Barańską. / Fot. Krzysztof KrzakJeśli przytoczymy pełny, nieco przydługi tytuł ekspozycji "Szwarc, mydło i powidło - czyli nieprezentowane, a osobliwe eksponaty z 50-letniej historii Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim", to zakres prezentowanych na niej eksponatów stanie się jasny i oczywisty. Autorki wystawy, Barbara Dzioba i Agnieszka Barańska, wydostały z zasobów ostrowieckiego muzeum znajdujące się tam przedmioty, często użytku codziennego, a będące świadkami swoich czasów, odpacykowały i przedstawiły do obejrzenia zwiedzającym. Stworzyły kilka grup eksponatów: gabinet lekarski, zakład fotograficzny, biuro, pralnia gospodyni.

Kącik czystości z pralką Franią, o posiadaniu której marzyła każda gospodyni. / Fot. Krzysztof KrzakWystawa stanowi dla osób starszych swoistą podróż sentymentalną, skłaniają do wspomnień, a często i wzruszeń, choćby wtedy, gdy ogląda się pralkę "Franię", niegdyś "przedmiot pożądania" każdej gospodyni, stare radioodbiorniki, aparaty fotograficzne, magnetofon szpulowy czy płyty winylowe tudzież maszyny do pisania. Dla młodych zwiedzających to doskonała okazja do poznania rzeczywistości ich rodziców i dziadków, gdy jedynym (i bardzo rzadkim) sposobem komunikacji na odległość był telefon stacjonarny, nie było komputerów, laptopów i innych tego typu osiągnięć cywilizacyjnych stanowiących dziś "chleb powszedni" niemal każdego człowieka, a już bardzo młodego, to na pewno. - W dawnym biurze. / Fot. Krzysztof KrzakEkspozycja jest podzielona na kategorie związane z pochodzeniem przedmiotów, ich funkcją lub zbliżonym czasem powstania - mówi Barbara Dzioba. - Jest to dla oglądających swoista podróż w czasie, która swój początek będzie miała w XIX-wiecznej chałupie z narzędziami i artykułami gospodarstwa domowego, a także elementami krajobrazu wiejskiego W dawnym gabinecie lekarskim. / Fot. Krzysztof Krzakjak rzeźba Świętego Jana Nepomucena, strzegącego upraw przed powodzią i suszami. Wystawa przeprowadzi nas kolejno przez lata 50. i 60. XX wieku aż po czasy współczesne, prezentując obiekty, które wielu pamięta jeszcze ze swych domów.

Wystawą "Szwarc, mydło i powidło" Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęło obchodyŚpiewa Paulina Kaczor. / Fot. Krzysztof Krzak jubileuszu półwiecza swego istnienia i działalności, która rozpoczęła się na początku grudnia 1966 roku. Stąd okolicznościowy tort i koncert solistek przygotowanych przez Ryszarda Górę: Weroniki Zieleń, Anny Loranty i Pauliny Kaczor, które z roku na rok osiągają większe i bardziej znaczące w skali kraju sukcesy artystyczne. Wystawa czynna będzie do końca lipca, a towarzyszyć jej będą lekcje dla uczniów "Muzealna skrzynia skarbów". Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy zajęć będą starali się odpowiedzieć na pytania, co może być dla nas skarbem, jakie przedmioty były skarbem dla naszych przodków, a co my współcześnie uważamy za szczególnie wartościowe? Spotkanie z obiektami z przeszłości będzie dobrą okazją do opowiedzenia historii ukrytej w przedmiotach. Organizatorzy proszą zorganizowane grupy o wcześniejszy kontakt z muzeum w pałacu Wielopolskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Taka ekspozycja to antidotum na narzekanie i wieczne malkontenctwo, uczy szacunku i pokory . Właściwie każdy przedmiot , który ma co najmniej 25 lat świadczy o naszej przeszłości pokolenia. świadectwa przeszłości są najlepszymi nauczycielami życia, chociaż bardzo niemodnymi. Taka pralka z wirnikiem frania z wyrzymaczką, toż to był szczyt marzeń kosztujący dwie albo 3 pensje. Niestety obrastamy w rzeczy a w małych M- 3 nie mieściły się "skarby" poprzednich pokoleń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre pytanie:"co może być dla nas skarbem, jakie przedmioty były skarbem dla naszych przodków, a co my współcześnie uważamy za szczególnie wartościowe?"
Ciekawa wystawa, w świetny sposób napisana relacja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.