Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szwarc, mydło i... jubileusz muzeum w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Kącik czystości z pralką Franią, o posiadaniu której marzyła każda gospodyni.
Kącik czystości z pralką Franią, o posiadaniu której marzyła każda gospodyni.
Otwarta w niedzielne popołudnie (22 maja 2016 roku) wystawa "Szwarc, mydło i powidło" rozpoczęła oficjalne obchody 50 - lecia Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jeśli przytoczymy pełny, nieco przydługi tytuł ekspozycji "Szwarc, mydło i powidło - czyli nieprezentowane, a osobliwe eksponaty z 50-letniej historii Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim", to zakres prezentowanych na niej eksponatów stanie się jasny i oczywisty. Autorki wystawy, Barbara Dzioba i Agnieszka Barańska, wydostały z zasobów ostrowieckiego muzeum znajdujące się tam przedmioty, często użytku codziennego, a będące świadkami swoich czasów, odpacykowały i przedstawiły do obejrzenia zwiedzającym. Stworzyły kilka grup eksponatów: gabinet lekarski, zakład fotograficzny, biuro, pralnia gospodyni.

Wystawa stanowi dla osób starszych swoistą podróż sentymentalną, skłaniają do wspomnień, a często i wzruszeń, choćby wtedy, gdy ogląda się pralkę "Franię", niegdyś "przedmiot pożądania" każdej gospodyni, stare radioodbiorniki, aparaty fotograficzne, magnetofon szpulowy czy płyty winylowe tudzież maszyny do pisania. Dla młodych zwiedzających to doskonała okazja do poznania rzeczywistości ich rodziców i dziadków, gdy jedynym (i bardzo rzadkim) sposobem komunikacji na odległość był telefon stacjonarny, nie było komputerów, laptopów i innych tego typu osiągnięć cywilizacyjnych stanowiących dziś "chleb powszedni" niemal każdego człowieka, a już bardzo młodego, to na pewno. - Ekspozycja jest podzielona na kategorie związane z pochodzeniem przedmiotów, ich funkcją lub zbliżonym czasem powstania - mówi Barbara Dzioba. - Jest to dla oglądających swoista podróż w czasie, która swój początek będzie miała w XIX-wiecznej chałupie z narzędziami i artykułami gospodarstwa domowego, a także elementami krajobrazu wiejskiego jak rzeźba Świętego Jana Nepomucena, strzegącego upraw przed powodzią i suszami. Wystawa przeprowadzi nas kolejno przez lata 50. i 60. XX wieku aż po czasy współczesne, prezentując obiekty, które wielu pamięta jeszcze ze swych domów.

Wystawą "Szwarc, mydło i powidło" Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęło obchody jubileuszu półwiecza swego istnienia i działalności, która rozpoczęła się na początku grudnia 1966 roku. Stąd okolicznościowy tort i koncert solistek przygotowanych przez Ryszarda Górę: Weroniki Zieleń, Anny Loranty i Pauliny Kaczor, które z roku na rok osiągają większe i bardziej znaczące w skali kraju sukcesy artystyczne. Wystawa czynna będzie do końca lipca, a towarzyszyć jej będą lekcje dla uczniów "Muzealna skrzynia skarbów". Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy zajęć będą starali się odpowiedzieć na pytania, co może być dla nas skarbem, jakie przedmioty były skarbem dla naszych przodków, a co my współcześnie uważamy za szczególnie wartościowe? Spotkanie z obiektami z przeszłości będzie dobrą okazją do opowiedzenia historii ukrytej w przedmiotach. Organizatorzy proszą zorganizowane grupy o wcześniejszy kontakt z muzeum w pałacu Wielopolskich.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto