Facebook Google+ Twitter

Szwecja wesprze niezależną telewizję białoruską

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-16 16:49

Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt zapowiedział, że jego kraj wesprze niezależną telewizję Białoruś. Przebywający z oficjalną wizytą w Polsce szef szwedzkiej dyplomacji zapewnił, że dziennikarze niezależnego od Łukaszenki nadawcy Bielsat będą mogli szkolić się w Szwecji.

Z takiej deklaracji cieszy się szef polskiego MSZ, Radosław Sikorski, który spotkał się z Carlem Bildtem. Sikorski przypomniał, że minister Bildt wspierał polską opozycję w czasach PRL. Teraz u boku Polski, Szwecja włączy się w projekt telewizji dla Białorusi.

Ministrowie rozmawiali między innymi o strategii rozwoju regionu Morza Bałtyckiego, ale także o możliwości powstania Gazociągu Północnego. Minister Bildt nie sprecyzował jednak, czy Szwecja jednoznacznie popiera ten niemiecko-rosyjski projekt. Podkreślił, że kwestia gazociągu jest rozpatrywana przez szwedzkich prawników.
Polska i Szwecja będą wspierać się w zakresie programów Unii Europejskiej. W trakcie dzisiejszych rozmów przedstawiciele Sztokholmu zgodzili się poprzeć starania Warszawy o utworzenie we Wrocławiu siedziby Europejskiego Instytutu Technologii. Polska poprze natomiast powstanie akceleratora na terenie południowej Szwecji.

Szwedzki minister przebywa w Warszawie jako gość Drugiego Forum Polsko - Szwedzkiego organizowanego przez Sejm i Ambasadę Szwecji. Carl Bildt przypomniał, że w jego kraju mieszka 80 tysięcy obywateli pochodzenia polskiego, a w Polsce działa ponad 800 szwedzkich firm.

IAR M.Pieśniewski/kk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.