Facebook Google+ Twitter

Szwecja: Za 10 lat powstanie park elektrowni wiatrowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-07 19:28

W ciągu dziesięciu lat ma powstać w Szwecji największy europejski park elektrowni wiatrowych. Koszty inwestycji szacuje się na około 5 miliardów euro. Projekt powstanie w północnej, rzadko zamieszkałej, części kraju i znajdzie się w nim ponad tysiąc wiatraków.

Nowy park, na którego budowę wyraziły właśnie zgodę władze regionu Norrboten, będzie miał 50 kilometrów długości i 10 szerokości. Wiatraki będą miały do 200 metrów wysokości.

Obecnie w Szwecji istnieje już 6 dużych parków wiatrowych, kolejnych 10 jest w trakcie budowy. Na dalsze osiemnaście władze wydały pozwolenia. Równocześnie trzydziestu liczących się inwestorów zapowiada chęć budowy 80 dalszych parków.

Ambitny program szwedzkiego rządu przewiduje, że do roku 2020 energetyka wiatrowa zwiększy swą produkcje aż trzydziestokrotnie. Wiatr ma dostarczać ilość energii elektrycznej równą połowie dzisiejszej produkcji wszystkich szwedzkich elektrowni wodnych. By to osiągnąć, w kraju musi się kręcić, co najmniej, 6 tysięcy wiatraków. Ponad 2400 usytuowanych będzie na morzu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.