Szwedki wygrały inauguracyjne zawody w biathlonowym PŚ 2009/2010

Zawodniczka gospodarzy Helena Jonsson zwyciężyła w biegu indywidualnym na 15 km w szwedzkim Oestersund. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Anna Carin Olofsson-Zidek, a trzecia była Białorusinka Daria Domraczewa. Polki wypadły słabo.

Helena Jonsson / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Helena_Jonsson_Ostersund_2008.jpg&filetimestamp=20080210233205W środę odbyły się pierwsze zawody Pucharu Świata 2009/2010 w biathlonie. Zawodniczki miały do pokonania indywidualnie trasę 15 km.

Zawody wygrała obrończyni Kryształowej Kuli z poprzedniego sezonu, Szwedka Helena Jonsson. Zawodniczka gospodarzy na inaugurację sezonu biegowo zaprezentowała się dobrze, a na strzelnicy pomyliła się tylko raz - podczas trzeciej wizyty (0+0+1+0). Jeszcze szybciej od Jonsson pobiegła jej rodaczka, Anna Carin Oloffson-Zidek, ale nie wygrała, ponieważ na strzelnicy chybiła dwukrotnie (0+1+0+1). Trzeci rezultat uzyskała natomiast Bialorusinka Olga Domraczewa, która podobnie jak Olofsson na strzelnicy spudłowała dwa razy (0+1+0+1).

Polki zaprezentowały się dziś słabo. Pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata udało się zdobyć jedynie Krystynie Pałce. Nasza reprezentantka spudłowała wprawdzie tylko po jednym razie podczas dwóch pierwszych wizyt na strzelnicy, ale jej słaby bieg uplasował ją dopiero na 28. pozycji. Znacznie gorzej wypadły natomiast Agnieszka Cyl (52, 1+1+0+2), Weronika Nowakowska (53, 3+0+1+1), Magdalena Gwizdoń (80, 4+1+1+0) i Paulina Bobak (82, 2+1+0+1).

W pierwszych zawodach w sezonie sklasyfikowano łącznie 112 zawodniczek.

Wyniki biegu indywidualnego na 15 km:

1. Helena Jonsson (Szwecja) 42.01,4 min (0+0+1+0)
2. Anna Carin Olofsson-Zidek (Szwecja) + 26,2 sek. straty (0+1+0+1)
3. Olga Domraczewa (Białoruś) +1.16,4 (0+1+0+1)
4. Swietłana Sliepcowa (Rosja) +1.26,7 (1+0+1+0)
5. Valj Semerenko (Ukraina) +1.34,6 (0+0+1+1)
6. Oksana Chwostienko (Ukraina) +1.43,6 (0+0+0+0)
7. Marie Laure Brunet (Francja) +1.51,2 (1+0+1+0)
8. Michela Ponza (Włochy) +1.55,9 (0+0+0+0)
9. Olga Medvedtseva (Rosja) +1.57,5 (2+0+0+0)
10. Olena Pidhsruhna (Ukraina) +1.59,0 (0+1+0+0)
...
28. Krystyna Pałka (Polska) +2.54,7 (1+1+0+0)
52. Agnieszka Cyl (Polska) +5.10,6 (1+1+0+2)
53. Weronika Nowakowska (Polska) +5.17,1 (3+0+1+1)
80. Magdalena Gwizdoń (Polska) +6.59,9 (4+1+1+0)
82. Paulina Bobak (Polska) +7.07,7 (2+1+0+1)

W czwartek w szwedzkim Oestersund rozegrane zostaną zawody mężczyzn - bieg indywidualny na dystansie 20 km.