Facebook Google+ Twitter

Szwedzi nauczą nas jak unikać korków

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-11-03 09:09

Brzmi to jak bajka, ale wkrótce ma stać się faktem! Kierowca za niewielką opłatą dostanie za pomocą sms-a informację na telefon komórkowy, w którym miejscu jest korek.

fot. Dziennik BałtyckiDogodne dojazdy proponowane będą na tablicach świetlnych tuż przy drogach. Dzięki detektorom, umieszczonym w jezdni i nowatorskiemu sterowaniu sygnalizacją, aż o 30 procent zredukowane zostaną w Trójmieście korki przy wjeździe na obwodnicę, a o 14 procent liczba samochodów stojących w zatorach w mieście. Zmniejszy się też liczba wypadków, łatwiej będzie znaleźć miejsca parkingowe. Ponadto pojazdy komunikacji miejskiej na skrzyżowaniach będą uprzywilejowane, a służby ratownicze automatycznie otrzymają informacje o wszystkich niebezpiecznych zdarzeniach na drodze.

Trójmiejskie samorządy znalazły partnerów w Szwecji, którzy ułatwią wprowadzenie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie inteligentnego systemu zarządzania ruchem miejskim Tristar. Według najnowszych założeń, system Tristar, o którego współfinansowane samorządy zwrócą się do Unii Europejskiej, usprawnić ma nie tylko ruch drogowy, ale także podróżowanie po Trójmieście pasażerom Szybkiej Kolei Miejskiej, autobusów, tramwajów i trolejbusów. Pracuje już nad tym zespół roboczy, złożony m.in. z przedstawicieli wszystkich trzech miast i naukowców Katedry Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej. Jego starania zakończyć mają się sporządzeniem studium wykonalności inwestycji, a prace nad wdrożeniem systemu, które tylko w pierwszym jego etapie pochłoną około 200 mln zł, mogą rozpocząć się już w 2008 roku.

– Jednym ze wstępnych założeń jest, aby pasażer jadący SKM, przed każdą stacją miał informację wyświetlaną na tablicy elektronicznej w wagonie, o której godzinie i w które części miasta odjeżdżać będą najbliższe pojazdy komunikacji miejskiej – Tomasz Wawrzonek, jeden ze specjalistów z zespołu roboczego, tak wyjaśnia kulisy włączenia w Tristar także autobusów i kolejek. – To jednak dopiero początek i niewykluczone, że pojawią się kolejne, ciekawe pomysły.
Inteligentne systemy zarządzania ruchem miejskim stosowane są m.in. w Sztokholmie i Goeteborgu. To właśnie przedstawiciele pierwszego z tych miast pojawią się dziś w Gdyni.
– W tych miastach system ten jest na tyle sprawny, że przyczynia się nie tylko do zwiększenia wydajności układu drogowego, lecz także zmniejszenia emisji spalin do środowiska i poprawy bezpieczeństwa kierowców - mówi Dorota Korycka z Konsulatu Generalnego Szwecji w Gdańsku. – Aby stworzyć tak precyzyjne mechanizmy, współpracowało ze sobą wiele instytucji, nie tylko samorządy.

Szymon Szadurski - Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.