Szwedzi pierwszymi finalistami w hokeju na lodzie. Pokonali Finów!

Reprezentacja Szwecji jest pierwszym finalistą turnieju mężczyzn w hokeju na lodzie. Szwedzi pokonali w półfinale Finów 2:1.

/ Fot. PAP/EPASzwecja była jak dotąd jedynym zespołem, który wszystkie mecze rozstrzygnął na swoją korzyść w regulaminowym czasie gry. Jednak przed meczem z Finlandią było wiele obaw czy uda się utrzymać świetną passę. Finowie wcześniej dokonali wielkiej rzeczy, wyrzucając za burtę gospodarzy turnieju olimpijskiego - ekipę Rosji.

Jeszcze przed meczem okazało się, że po dość szczęśliwym ćwierćfinale limit szczęścia się wyczerpał. Świetnie dysponowany bramkarz ekipy Sumomi, Tuukka Rask, zachorował tuż przed meczem i jego występ okazał się niemożliwy. Zastąpił go Kari Lehtonen i trzeba przyznać, że w pierwszej tercji spisał się nie gorzej od Raska. Bramkarz Dallas Stars wybronił kilka silnych strzałów szwedzkich zawodników i w dużej mierze dzięki niemu po pierwszej odsłonie spotkania wynik brzmiał 0:0.

W drugiej tercji Finowie totalnie zaskoczyli hokeistów "Trzech Koron". Ofensywna postawa przyniosła bramkę Olli Jokinena w 26 minucie. Stracony gol wpłynął na Szwedów mobilizująco, bowiem pięć minut później Loui Eriksson, a cztery minuty przed końcem drugiej tercji Erik Karlsson, zdobywali bramki dla niepokonanych jak dotąd Szwedów.

W trzeciej części meczu Finowie robili wszystko, zeby odrobić straty, ale defensywa Szwedów spisywała się bez zarzutu. Nie pomogło nawet zdjęcie bramkarza w ostatnich sekundach. Szwedzi zwyciężyli i tym samym awansowali do finału, który odbędzie się w niedzielę o godzinie 13:00.

SZWECJA - FINLANDIA 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Loui Eriksson 31:39 (Jonathan Ericsson, Nicklas Backstrom), Erik Karlsson (Alexander Steen, Daniel Sedin) - Oli Jokinen 26:17 (Sami Vatanen)