Facebook Google+ Twitter

Szwedzi przeniosą całe miasto. Kiruna zapada się pod ziemię

Władze szwedzkiej Kiruny zamierzają przenieść całe miasto. Dlaczego? Bo zapada się pod ziemię. Wszystko przez kopalnię rud żelaza.

 / Fot. White ArchitectsEksperci szacują, że Kiruna zapadnie się pod ziemię do 2050 r. Niewykluczone jednak, że proces zakończy się 10 lat wcześniej - podaje Science Alert.

Miasto ma zostać przesunięte o 3 km na wschód. Lokalizacje zmienić mają sklepy, biura, domy, budynki użyteczności publicznej. W niektórych przypadkach użyte zostaną żurawie, by podnieść i przetransportować całe budowle. Najczęściej jednak zostaną one rozebrane i przeniesione.

Operację sfinansuje państwowa kopalnia Luossavaara-Kiirunavaara AB, które odpowiada za proces zapadania gruntów. Zmiana lokalizacji miasta będzie okazją do poprawienia jego układu urbanistycznego. Będzie ono bardziej skoncentrowane i znacznie gęstsze niż dotychczas.

"System więzi społecznych i gospodarczych jest tym, co wiąże Kirunę. Jeśli jest coś do przeniesienia, to właśnie te powiązania i relacje" - twierdzi architekt Åsa Bjerndell.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

23 tysiące mieszkańców musi zameldować się pod tym samym adresem. Niezwykłe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.