Facebook Google+ Twitter

Szwedzi śpiewają światu o Powstaniu Warszawskim

Popularna szwedzka metalowa grupa Sabaton nie tylko ułożyła piosenkę sławiącą warszawskich powstańców, ale wybrała ją także na singiel promujący najnowszy album i zrealizowała do niej teledysk.

Migawka z sekwencji wideo wyświetlanych w tle: flaga z plakatu "Poland - first to fight" oraz twarz kapitana Raginisa - ilustracja do "40:1" / Fot. Cornel (PicasaWeb)Sabaton to ceniony na całym świecie zespół, którego większość utworów związana jest z wojną, szczególnie z II wojną światową. 21 maja 2010 roku wydali swoją 5. płytę studyjną, zatytułowaną "Coat of Arms".

Szwedzi wpadli na pomysł napisania piosenki o polskich powstańcach podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2008 roku. Jak przyznali po obejrzeniu wystawy, bardzo poruszył ich bohaterski zryw gnębionych mieszkańców stolicy z 1944 roku. Poświęcili mu prawie 5-minutowy utwór "Uprising" (ang. powstanie), zamieszczony na płycie "Coat of Arms". "W Muzeum usłyszeliśmy o wspaniałej historii, o bohaterach, którzy często bywają zapomniani, a przecież zasłużyli na to, by o nich opowiadać" - wyznali reporterowi TVP, po wizycie w Warszawie.

"Uprising" rozpoczyna się okrzykiem "Warszawo, powstań!". Potem następuje porcja mocnego, gitarowego grania. Dalej śpiewają m.in. "Z podziemia niczym szept pojawiła się nadzieja na wolność. Miasto pogrążone w rozpaczy, ale oni nigdy nie stracili wiary. Kobiety, mężczyźni i dzieci walczą, ginąc ramię w ramię". W refrenie usłyszymy: "Warszawo! Miasto walczące. Głosy z podziemia, szepty wolności. W 1944 próżno wołałaś o pomoc... Wzywamy! Warszawo, miasto walczące. Głosy podziemia, szepty wolności. Powstań i usłysz wołanie, wzywa Cię historia!". Refren kończy potężny okrzyk w języku polskim "Warszawo walcz!".

W zrealizowanym do "Uprising" teledysku wystąpił polski generał Waldemar Skrzypczak. Klip, który swą premierę miał 1 sierpnia, wyreżyserował Jacek Raginis. Natomiast zdjęcia odbyły się m.in. w Fabryce Norblina w Warszawie.

Według danych z portalu Last.fm, piosenka opowiadająca o dzielnych warszawiakach to najchętniej odsłuchiwany utwór Sabatonu, w ciągu ostatniego tygodnia. Klipy "Uprising" z polskimi napisami, zamieszczony na Youtube.com mają już ponad pół miliona odsłon. Jeden z nich, na w tej chwili ma 837 ocen pozytywnych, przy tylko 4 negatywnych. Ponadto utwór od 3 tygodni zajmuje pierwsze miejsce na Trójkowej liście przebojów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawe czy zaśpiewają też o Bitwie pod Oliwą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna grupa. Polecam, nie tylko tym, którzy lubią cięższe klimaty. Warto posłuchać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, już odwracam i prostuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.