Szwedzka dominacja w Otepää. Justyna Kowalczyk dziś poza finałem

W estońskim Otepää podczas zawodów Pucharu Świafa w biegach narciarskich w konkurencjach sprinterskich najlepsi okazali się reprezentanci Szwecji. Wśród pań wygrała Hanna Falk, a wśród panów Emil Joensson. Justyna Kowalczyk była siódma.

Emil Joensson (Szwecja) / Fot. Iso76, Wikimedia CommonsW estońskim Otepää w niedzielę rozegrano biegi sprinterskie techniką klasyczną. Biegacze mieli do pokonania trasę 1400 m, a biegaczki 1200 m.

W rywalizacji kobiet najlepszy czas eliminacji uzyskała Finka Aino Kaisa Saarinen - 3.13,94 min. Druga była Justyna Kowalczyk (+0,39 sek. straty), a trzecia Norweżka Marit Bjoergen (+0,85). Z kolei liderka klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata, Słowenka Petra Majdić, zajęła miejsce czwarte (+0,94). Wszystkie one pewnie więc awansowały do fazy pucharowej. Na rundzie eliminacyjnej dzisiejsze zawody zakończyły natomiast pozostałe nasze reprezentantki. Kornelia Marek była czterdziesta trzecia (+16,93), Paulina Maciuszek pięćdziesiąta (+27,70), a Sylwia Jaśkowiec została zdyskwalifikowana, ponieważ zbyt długo biegła krokiem łyżwowym.

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Aino Kaisa Saarinen, Petra Majdić, Szwedki Magdalena Pajala i Ida Ingemarsdotter oraz Marit Bjoergen. Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Justyna Kowalczyk biegła w czwartym ćwierćfinale, w którym zwyciężyła wcześniej wspomniana Ingemarsdotter. Polka zajęła w nim drugie miejsce (+0,1) i awansowała bez problemów do kolejnej rundy zawodów. Wolniejsze od Kowalczyk były: Finka Kirsi Peraelae (+1,4), Szwedka Lina Andersson (+4,5), Rosjanka Olga Szuczkina (+5,5) i Norweżka Ingvill Flugstad Oestberg (+12,8). Oprócz Polki i zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do półfinału zakwalifikowały się również: Szwedki Hanna Falk i Anna Olsson, Słowenka Katja Visnar, Finki Kirsi Peraelae i Pirjo Muranen oraz Kanadyjka Daria Gajazowa.