Facebook Google+ Twitter

Szwedzka kampania europejska jest powolna

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-20 11:50

Szwedzka kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego toczy się wolno. Główną przyczyną jest brak zdecydowanych przeciwników obecności Szwecji w Unii Europejskiej.

Wspomina o tym nieśmiało jedynie skrajna Partia Lewicy. Zdanie w tej sprawie zmienili Zieloni. Zniknęła antyunijna partia Julinlistan, która w poprzednich wyborach miała 14-procentowe poparcie, a obecnie 1,5-procentowe.

Najbardziej zagorzała debata prowadzona jest na temat wprowadzenia euro. Spowodował to niespodziewany podział wewnątrz koalicji rządowej. Choć wszystkie cztery partie koalicyjne chcą wspólnej waluty, dwie domagają się referendum, a pozostałe dwie - głosowania parlamentu w tej sprawie.

Kampanię ubarwia nowe ugrupowanie - skupiająca młodych Partia Piratów, która walczy o bezpłatny dostęp do wszelkich materiałów w internecie. Badania pokazują, że może ona przekroczyć próg wyborczy i uzyskać jeden mandat.

Mimo dużych wysiłków w propagowaniu udziału w wyborach europejskich, 45 proc mieszkańców Szwecji nie wie, że mają one się odbyć.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.