Facebook Google+ Twitter

Szwedzka para królewska z wizytą w Warszawie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-13 14:11

Król i królowa Szwecji przyjechali do Polski na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Para odwiedzi Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej, gdzie swoją obecnością uświetni Dni Języka Szwedzkiego organizowane przez uczelnię.

 / Fot. Bengt Nyman, CC 2.0, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Drottning_Silvia_och_Kung_Carl_XVI_Gustaf_under_nationaldagsfirande_vid_Skansen_20Król Gustaw i królowa Sylwia spędzą w Polsce trzy dni od 4 do 6 maja. W czwartek 5 maja, otworzą trzydniową konferencję Dni Języka Szwedzkiego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Porozmawiają ze studentami języka szwedzkiego, pracownikami naukowymi i władzami uczelni. Jak wypowiada się na stronie internetowej SWPS prof. Witold Maciejewski, kierownik Katedry Skandynawistyki: "Wizyta króla i królowej Szwecji to dla nas duża radość i ogromne wyróżnienie. Stwarza nam też znakomitą okazję do szerszego informowania naszego społeczeństwa o Szwecji, jej społeczeństwie, kulturze, języku i literaturze. Ich Królewskie Moście przekonają się, że warunki studiowania u nas nie ustępują szwedzkim".

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezydenta, podczas trzydniowej wizyty parze królewskiej towarzyszyć będą przedstawiciele szwedzkiego rządu oraz delegacja przedsiębiorców.

Para królewska oprócz Warszawy odwiedzi także Wrocław i Świdnicę. 6 maja, w ostatnim dniu wizyty, w stolicy Dolnego Śląska szwedzki monarcha wraz z małżonką, zobaczą między innymi stadion i Autostradową Obwodnicę Wrocławia. Po wizycie we Wrocławiu pojadą do Świdnicy. Tam zwiedzą wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju. Para królewska na Dolnym Śląsku będzie w maju po raz pierwszy.

Majowy przyjazd jest drugą wizytą państwową królewskiej pary w Polsce. Pierwszy raz byli u nas w 2002 roku. W 1993 Polskę odwiedził sam król Karol XVI Gustaw, a w 1999 królowa Sylwia odbierała u nas Order Uśmiechu.

I cóż, że ze Szwecji...

Głównym celem wizyty szwedzkich monarchów w naszym kraju jest jednak uświetnienie swoją obecnością otwarcia konferencji Dni Języka Szwedzkiego. To wydarzenie, odbywające się co dwa lata na przemian w Poznaniu (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) i Warszawie (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej). Za każdym razem gromadzi osoby na co dzień związane z językiem szwedzkim, studentów, tłumaczy, nauczycieli z czterech ośrodków akademickich oferujących studia skandynawistyczne w Polsce. Tematem tegorocznych obrad jest obraz Szwecji w literaturze detektywistycznej. Skąd taki temat? Otóż, jak tłumaczą organizatorzy, szwedzkie kryminały, (w szczególności bardzo popularnego w naszym kraju Stiega Larssena) stały się już częścią polskiej kultury masowej.

W tegorocznym programie Dni Języka Szwedzkiego przewidziano wykłady, dyskusje z zaproszonymi pisarzami oraz ćwiczenia warsztatowe dla studentów i tłumaczy. Konferencja odbędzie się w języku szwedzkim. W sobotę 7 maja zaplanowano dzień polskojęzyczny, któremu towarzyszyć będą dyskusje panelowe i otwarte spotkania z autorami. Zwieńczeniem sobotniego programu będzie impreza kulturalna "Dzień Szwecji", która odbędzie się przed Zamkiem Królewskim. Współorganizatorami konferencji są Instytut Szwedzki w Sztokholmie i Ambasada Szwecji w Warszawie.

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy wraz z programem pod adresem: http://www.dzienszwecji.pl/page2/page2.htmlZobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jowitka
  • jowitka
  • 04.05.2011 10:26

Wspaniali ludzie Krol Gustaw i Krolowa Sylwia .Z nam ich osobiescie bo bylam w Szwecji pare lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
  • gosc
  • 18.04.2011 10:25

Larssona Larssona!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.