Facebook Google+ Twitter

Szwedzka policja udaremniła zamach bombowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-21 16:08

Szwedzka policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o przygotowanie sabotażu w elektrowni jądrowej w Oskarhamn na południu kraju. Wcześniej informowano o aresztowaniu spawacza, który próbował wnieść na teren zakładu torby z materiałami wybuchowymi. Jest teraz jednym z aresztowanych. Obaj mężczyźni są pracownikami elektrowni zatrudnionymi czasowo.

Przed południem ochrona zaalarmowała policję, że podczas rutynowej kontroli przy wejściu stwierdzono, że jeden z pracowników elektrowni próbował wnieść w torbach materiał wybuchowy. Według policyjnych specjalistów, był to najprawdopodobniej nadtlenek triacetonu, czyli TATP. Jest to ładunek łatwy do zrobienia w warunkach domowych i o dużej sile rażenia.

Użyto go m.in. w zamachach bombowych w Londynie w lipcu 2005 roku. Ten sam typ ladunku miał przy sobie "shoe bomber", czyli Richard Reid, który chciał dokonać zamachu w samolocie z Paryża do Miami, trzy miesiące po atakach na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku.

Elektrownia jądrowa Oskarhamn należy do niemieckiego giganta EON. Ma trzy czynne reaktory, działa od 1972 roku. Dyrekcja elektrowni zapewnia, że w związku z dzisiejszym incydentem nie ma żadnego zagrożenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.