Szwedzki dystansowiec mistrzem świata w sprincie w Oslo

Marcus Hellner, specjalista od biegów na dystansach, został mistrzem świata w sprincie techniką dowolną (1,4 km) podczas 38. Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oslo. Medal srebrny zdobył Petter Northug, a brązowy Emil Joensson.

Marcus Hellner (Szwecja) / Fot. Che, Wikimedia Commons, dostęp 24.02.2011, licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.enW czwartek, podczas 38. Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oslo, rozegrano nie tylko sprint techniką dowolną kobiet, ale i mężczyzn. Spośród stu dwudziestu dwóch biegaczy, którzy wzięli udział w zawodach, najlepszy czas kwalifikacji uzyskał Szwed Jesper Modin - 2.57,17 min. Drugi był Norweg Anders Gloeersen (0,24. sek. straty), a trzeci Szwajcar Martin Jaeger (0,47). Do fazy pucharowej zakwalifikowało się trzydziestu najlepszych zawodników biegów eliminacyjnych. Ta sztuka nie udała się dwóm startującym reprezentantom Polski. Maciej Staręga zajął trzydziestą trzecią pozycję (7,68 sek. straty), a Maciej Kreczmer czterdziestą dziewiątą (11,31).

Najpierw rozegrano pięć biegów ćwierćfinałowych, które wygrali kolejno: Jesper Modin (2.59,9 min.), Norweg Ola Vigen Hattestad (2.57,0), Szwed Marcus Hellner (2.57,2), jego rodak Emil Joensson (2.57,5) i Martin Jaeger (2.58,2). Następnie odbyły się dwa biegi półfinałowe. W pierwszym zwyciężył Norweg Petter Northug (2.58,6 min.) przed Hattestadem (0,1 sek. straty) i Modinem (0,2), a w drugim Hellner (3.02,2 min.) przed Joenssonem (0,1) i Jaegerem (3,1). Temu ostatniemu nie udało się jednak awansować do najlepszej szóstki mistrzowskiego sprintu, ponieważ szybszy od niego był czwarty zawodnik z pierwszego biegu - Estończyk Peeter Kummel (0,5 sek. straty).