Facebook Google+ Twitter

Szwedzki dziennik chwali reżysera teatralnego Krystiana Lupę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-01 12:56

"Andym Warholem teatru" określa Krystiana Lupę sztokholmski dziennik "Svenska Dagbladet". Gazeta poświęca polskiemu reżyserowi całostronicowy artykuł pióra krytyka teatralnego Theresy Bener.

Autorka przypomina, że Krystian Lupa stał się w kwietniu trzynastym laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej - Premio Europa per il Teatro, ustanowionej przez Komisję Europejską i wspieranej przez UNESCO. Przed nim nagrodę tę odbierały tak wielkie postacie europejskiego teatru jak Peter Brook, Harold Pinter czy Pina Bausch.
- W gronie laureatów nie ma przedstawiciela Skandynawii - żali się przy okazji Therese Bener.

Autorka wylicza największe dokonania sceniczne polskiego reżysera, jego drogę twórczą, związki z tradycją polskiego teatru i dramaturgii, wymieniając między innymi Jerzego Grotowskiego i jego "Teatr Laboratorium", Sławomira Mrożka, Witolda Gombrowicza i Stanisława Witkiewicza. Pisze o kontrowersjach wokół jego twórczości - o tym, że dla jednych jest niemal "Bogiem i Dalajlamą" teatru, a dla innych "wampirem i manipulatorem".

Szwedzka krytyk zwraca uwagę na powiązania intelektualne i artystyczne Krystiana Lupy z twórczością Andy Warhola. Polski reżyser sam je podkreśla tworząc spektakl "Factory 2", nawiązując nie tylko tytułem, ale i treścią do londyńskiego "The Factory" Warhola.
- Obaj działają jak katalizatory na otaczających ich artystów, obaj też funkcjonowali w nieustannym procesie tworzenia - konkluduje autorka.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.