Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13961 miejsce

Szwedzki koncern chce wybudować gigantyczną elektrownię

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-10-04 09:46

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall chce w pobliżu Ścinawy na Dolnym Śląsku wybudować wielką elektrownię. Ma dorównać tej w Bełchatowie i zatrudnić 10 do 15 tysięcy osób.

Przedstawiciele firmy Vattenfall rozmawiali już o swych planach z burmistrzem Ścinawy Andrzejem Holdenmajerem. Przyjechali perfekcyjnie przygotowani. - Mają gotowy projekt, na temat interesującego ich terenu wiedzą wszystko, dysponują mapami satelitarnymi, na których widać każdy dom – opowiada burmistrz Holdenmajer. – Wartą 5 miliardów euro elektrownię chcą wybudować na obszarze 200 hektarów między Dziewinem i Grzybowem.

Szwedom zależy na terenach nad Odrą, bo woda chłodziłaby turbiny. Jeśli plan się powiedzie, zbudują pięć bloków po 800 megawatów każdy. - Jeden blok ma być zasilany węglem kamiennym z Górnego Śląska, z którym Ścinawa ma dobre połączenie kolejowe - mówi burmistrz. - Pozostałe cztery bloki mają być gazowe - dodał. Z czasem elektrownia mogłaby wykorzystać pokłady węgla brunatnego, zalegające między Legnicą a Ścinawą.

Jeśli Vattenfall zdecyduje się na inwestycję koło Ścinawy, stanie się drugim po KGHM Polska Miedź SA pracodawcą w regionie. Zatrudnienie znalazłoby tu nawet kilkanaście tysięcy ludzi. - To ogromna szansa dla całego Dolnego Śląska - podkreśla burmistrz Andrzej Holdenmajer i deklaruje wolę współpracy ze Szwedami.

Ten argument nie przekonuje ludzi żyjących na terenach, o których mowa, a które są objęte programem Natura 2000. - Jesteśmy zaskoczeni - mówi sołtys Dziewina Joanna Mostowska. - Od kilku lat rozwijamy się agroturystycznie. Współpracujemy z ekologami. Mamy projekt budowy bioekologicznej oczyszczalni ścieków. Ma tu powstać park krajobrazowy. Co z tym wszystkim będzie?

Rzecznik Vattenfall podkreślił jednak, że firma dba o ekologię. - Mamy bardzo duże doświadczenie w produkcji i sprzedaży energii - mówi Łukasz Zimnoch. - Produkujemy energię z węgla, z wiatru, atomową. Specjalizujemy się w produkcji energii elektrycznej bez emisji dwutlenku węgla.

W Grzybowie zaś zastanawiają się, czy nie będą musieli się wyprowadzić. - Może Szwedzi wykupią też teren, na którym mieszkamy? - pyta Dorota Bujak. Hektary, którymi interesuje się koncern, należą do Skarbu Państwa. Administruje nimi Agencja Nieruchomości Rolnych. Nikt nie potwierdza rozmów na temat sprzedaży gruntu. - Nie komentujemy sprawy - mówi rzecznik Vattenfall Łukasz Zimnoch.

Damian Mroczyński, kierownik sekcji Działu Sprzedaży Nieruchomości we wrocławskim oddziale ANR potwierdza, że nikt z Vattenfall nie rozmawiał jeszcze z Agencją w sprawie gruntów koło Ścinawy. Z doświadczenia innej spółki energetycznej - BOT SA - wynika, że przygotowanie formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy choćby jednego bloku to ok. 7 lat. Potem trzeba doliczyć ok. 48 miesięcy na wzniesienie obiektu. Tak więc co najmniej 10 lat mieszkańcy nadodrzańskich wsi mogą spać spokojnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przede wszystkim: wyrazy uznania za zajmowanie się, niezmiernie ważną dziedziną naszej gospodarki. Może lepiej nam by się żyło, gdyby więcej ludzi zajmowało się gospodarką. Dyskutowało o jej stanie i rozwoju, o technologiach stosowanych w różnych jej gałęziach. Polacy wielu rzeczy się boją, ponieważ nie znają możliwości nowoczesnych technologii. W centrum Wiednia funkcjonuje spalarnia śmieci i nikt nie protestuje. W wielu przypadkach można zrobić tak, aby był "wilk syty i owca cała". Kwestia w tym, żeby wykonawcy przedsięwzięcia mieli na względzie, nie tylko dobro swoich kieszeni , ale i dobro okolicznego środowiska. A z takim podejściem u nas jest kiepsko. I ludzie dlatego się boją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech sobie w Szwecji wybudują wielką elektrownie gazową . Nie mówiąc o węglowej. Powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.