Facebook Google+ Twitter

Szwedzki milioner nie odpowie za kradzież napisu z Auschwitz

Śledztwo w sprawie szwedzkiego milionera Larsa-Goerana Wahlstroema, który prawdopodobnie zlecił kradzież napisu z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, zostało umorzone.

 / Fot. LogaritmoW grudniu 2009 roku z obozu Auschwitz skradziono napis "Arbeit macht frei". Zanim go odnaleziono, co zajęło policji 70 godzin, sprawcy zdążyli pociąć go na trzy części. Śledztwo wykazało, że pięciu Polaków, zamieszanych w sprawę, działało na zlecenie szwedzkiego pośrednika.

Czytaj także: Ponad 2,5 roku więzienia za kradzież napisu z Auschwitz

Anders Hoegstroem, który zaplanował kradzież, a teraz odsiaduje w szwedzkim więzieniu karę dwóch lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, wskazał Larsa-Goerana Wahlstroema jako zleceniodawcę kradzieży. Sam Hoegstroem jest dobrze znany w swoim kraju, w latach 1994-1999 kierował Frontem Narodowosocjalistycznym, czyli główną neonazistowską partią Szwecji. W 2009 roku Lars-Goeran Wahlstroem został jego kuratorem w sprawach prawnych i ekonomicznych.

Jak donosi "Rzeczypospolita" Wahlstroem, mający neofaszystowską przeszłość, od lat 90. wspierał finansowo Andersa Hoegstroema. Co więcej, jego posiadłość pod Sztokholmem była znanym miejscem spotkań neonazistów - informuje tvn24.

Razem z Hoegstroemem polski sąd ukarał Marcina A. i Andrzeja S., skazując ich na ponad dwa lata więzienia. Polacy zostali zwolnieni z aresztu po roku odsiadki.

Tymczasem szwedzka prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko milionerowi, powołując się na brak dowodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 16.01.2012 15:35

taka sprawiedliwość! a propo ciekawym czy tego polaka co pogrzebał zywcem polke wyślą do polski i tu sąd zmiejszy mu wyrok z 20 lat do np 5 bo z jednym polakiem już tak zrobili co go z anglii odesłali do polski a my mamy sie wstydzić za nasz wymiar sprawiedliwości! co do szwedzkiego to z dowodami może rzeczywiscie tak było ..same poszlaki i słowo przeciw słowu to ciężka sprawa

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 13.01.2012 15:18

Milioner ma się dobrze a nasi durnie którzy kradli, po siedzą sobie kilka lat!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 13.01.2012 14:58

i bardzo dobrze ,karać za kawał blachy?,Szwedzi nie pękli przed żydostwem ,Hitler złoty nauczył żydów roboty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 13.01.2012 13:42

W Szwecji najwyraźniej nie robi się żadnego problemu z powodu nazistów i neofaszystów. Wiadomo,że dopiero niedawno wyszło na jaw pochodzenie żony króla Szwecji,która jest córką faszysty produkującego( w ukradzionej po osobie pochodzenia żydowskiego,fabryce w Niemczech) broń dla Hitlera. Fakt ten był przez cały czas ukrywany. Faszysta ten i późniejszy ojciec żony obecnego króla Szwecji potem uciekł do Brazylii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma dowodu, nie ma sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.