Facebook Google+ Twitter

Szwedzki milioner nie odpowie za kradzież napisu z Auschwitz

Śledztwo w sprawie szwedzkiego milionera Larsa-Goerana Wahlstroema, który prawdopodobnie zlecił kradzież napisu z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, zostało umorzone.

 / Fot. LogaritmoW grudniu 2009 roku z obozu Auschwitz skradziono napis "Arbeit macht frei". Zanim go odnaleziono, co zajęło policji 70 godzin, sprawcy zdążyli pociąć go na trzy części. Śledztwo wykazało, że pięciu Polaków, zamieszanych w sprawę, działało na zlecenie szwedzkiego pośrednika.

Czytaj także: Ponad 2,5 roku więzienia za kradzież napisu z Auschwitz

Anders Hoegstroem, który zaplanował kradzież, a teraz odsiaduje w szwedzkim więzieniu karę dwóch lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, wskazał Larsa-Goerana Wahlstroema jako zleceniodawcę kradzieży. Sam Hoegstroem jest dobrze znany w swoim kraju, w latach 1994-1999 kierował Frontem Narodowosocjalistycznym, czyli główną neonazistowską partią Szwecji. W 2009 roku Lars-Goeran Wahlstroem został jego kuratorem w sprawach prawnych i ekonomicznych.

Jak donosi "Rzeczypospolita" Wahlstroem, mający neofaszystowską przeszłość, od lat 90. wspierał finansowo Andersa Hoegstroema. Co więcej, jego posiadłość pod Sztokholmem była znanym miejscem spotkań neonazistów - informuje tvn24.

Razem z Hoegstroemem polski sąd ukarał Marcina A. i Andrzeja S., skazując ich na ponad dwa lata więzienia. Polacy zostali zwolnieni z aresztu po roku odsiadki.

Tymczasem szwedzka prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko milionerowi, powołując się na brak dowodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 16.01.2012 15:35

taka sprawiedliwość! a propo ciekawym czy tego polaka co pogrzebał zywcem polke wyślą do polski i tu sąd zmiejszy mu wyrok z 20 lat do np 5 bo z jednym polakiem już tak zrobili co go z anglii odesłali do polski a my mamy sie wstydzić za nasz wymiar sprawiedliwości! co do szwedzkiego to z dowodami może rzeczywiscie tak było ..same poszlaki i słowo przeciw słowu to ciężka sprawa

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 13.01.2012 15:18

Milioner ma się dobrze a nasi durnie którzy kradli, po siedzą sobie kilka lat!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 13.01.2012 14:58

i bardzo dobrze ,karać za kawał blachy?,Szwedzi nie pękli przed żydostwem ,Hitler złoty nauczył żydów roboty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 13.01.2012 13:42

W Szwecji najwyraźniej nie robi się żadnego problemu z powodu nazistów i neofaszystów. Wiadomo,że dopiero niedawno wyszło na jaw pochodzenie żony króla Szwecji,która jest córką faszysty produkującego( w ukradzionej po osobie pochodzenia żydowskiego,fabryce w Niemczech) broń dla Hitlera. Fakt ten był przez cały czas ukrywany. Faszysta ten i późniejszy ojciec żony obecnego króla Szwecji potem uciekł do Brazylii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma dowodu, nie ma sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.