Facebook Google+ Twitter

Szybka zmiana mentalności

W ostatnim czasie tereny wiejskie naszego kraju coraz szybciej zmniejszają dystans dzielący je od wielkich aglomeracji miejskich. Mówię tutaj głównie o sposobie myślenia, pojmowana pewnych mechanizmów i postrzegania rzeczy.

 / Fot. Łukasz SłotwińskiPrzemiany, które stają się obecnie udziałem mieszkańców wsi, dokonują się w dużej mierze dzięki środkom masowego przekazu, takim jak telewizja i internet. Szczególnie widać zainteresowanie nowatorskimi rozwiązaniami w dziedzinie internetu.

Jeszcze kilka lat temu stałe łącze internetowe wydawało się luksusem, zarezerwowanym jedynie dla mieszkańców dużych miast i większych miasteczek. W wielu przypadkach warunki techniczne nie pozwalały na podłączenie internetu na wsi. Połączenia modemowe zupełnie nie spełniały wtedy standardów rynkowych. Sam jestem mieszkańcem niewielkiej miejscowości i pamiętam lata, kiedy mając modem byłem w stanie odebrać jedynie pocztę, a w dodatku ciągle miałem na karku rodziców pytających o rachunek telefoniczny.

Dziś to już historia. Dzięki Telekomunikacji Polskiej i Netii, szybkie łącza docierają już tam gdzie często zimą nie jesteśmy w stanie dotrzeć tradycyjnymi środkami lokomocji. Wzrasta również, jakość usług bezprzewodowych oferowanych przez operatorów telefonii komórkowej.

Szerszy dostęp do internetu sprawia, że mieszkańcy wsi w ekspresowym tempie zasilają grono sieciowych konsumentów. Z drugiej strony dzięki gwałtownemu zacieraniu bariery, którą narzucał brak przepływu informacji, wiejscy producenci zyskali dużo większe możliwości wejścia na rynek ze swoją lokalną dotychczas ofertą.

Lokalni biznesmeni zrozumieli siłę internetu i coraz częściej rozpoczynają swoją działalność gospodarczą właśnie od budowy strony internetowej. Tworzenie stron staje się tym bardziej popularne, że pewne dziedziny wytwórczości wiejskiej były zarezerwowane dotąd jedynie dla wąskiej grupy turystów odwiedzających dane ośrodki wiejskie. Dzięki witrynom www swoją ofertę można pokazać dużo większej liczbie potencjalnych klientów, a dzięki firmom kurierskim dobić targu nie wychodząc z domu.

Jako pierwsi korzyści płynące z istnienia sieciowej oferty docenili mieszkańcy terenów wiejskich zajmujący się agroturystyką. Wybierając się w odległe miejsca często szukamy interesującej nas kwatery właśnie za pośrednictwem internetu. Za nimi poszli drobni przedsiębiorcy rozszerzający swoje lokalne biznesy w oparciu o sklepy internetowe. Wreszcie nawet właściciele wiejskich knajp, jako element, który ma przyciągnąć potencjalnych klientów oferują strefy bezprzewodowego internetu.

Jeszcze niedawno wydawało się, że wyrównywanie poziomów życia mieszkańców wsi i miast to jedynie mgliste marzenia. Dziś, głównie za sprawą postępu technologicznego w zakresie przepływu informacji, ta koncepcja nabiera nieco realizmu. Kto wie, może nie za kilka, ale za kilkanaście lat granice, które dotąd dzieliły miasto i wieś w dziedzinie ludzkiej mentalności przejdą zupełnie do historii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Na temat szybkości i zmiany mentalności mam inne zdanie. Ale każdy ma prawo mieć swoje. Są tacy, którzy uciekli ze wsi do miasta..., po to żeby wrócić na wieś. Też chętnie bym to zrobił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu powiem Panu czy się różnimy. A no tym, że ja nie znając rzeczywistości nie piszę na jej temat. Pan natomiast to robi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.