Facebook Google+ Twitter

Szybki Tramwaj Plus pojawi się we Wrocławiu

Skoda wygrała przetarg na dostarczenie pojazdów dla wrocławskiego Systemu Tramwaj Plus. Pierwsze pojazdy pojawią się już w przyszłym roku.

System Tramwaj Plus ma być najszybszym środkiem komunikacji we Wrocławiu. Specjalne pojazdy mają jeździć po wydzielonych torowiskach, na skrzyżowaniach mają mieć zawsze pierwszeństwo. Szybkie tramwaje mają być dwukierunkowe - nie będą miały pętli, na końcu trasy motorniczy przesiądzie się do drugiej kabiny na końcu składu.

Przetarg na produkcję pojazdów Tramwaj Plus wygrała czeska Skoda, która do października 2011 ma dostarczyć 28 nowoczesnych pojazdów, wyposażonych m.in. w klimatyzację, monitoring oraz ekrany informujące o ważnych wydarzeniach w mieście.

To jednak nie koniec nowości. Nowe Skody zostaną wyposażone w specjalne miejsce dla „opiekuna pasażerów” czyli osoby, która będzie udzielała informacji, dbała o porządek w tramwaju, pomagała niepełnosprawnym, a także w dni wolne sprzedawała bilety.

Nowe Skody będą nieco różnić się od tych, znanych z linii 6 i 7. / Fot. Bartosz Senderek Wygląd nowych Skód ma nieznacznie odbiegać od wyglądu Skody 16T, znanej z wrocławskich linii 6 i 7. Wiadomo, że w nowych tramwajach mniej będzie siedzeń ustawionych „tyłem do okna” oraz, że będą miały drzwi po obu stronach. Miasto nie wybrało jeszcze koloru na jaki tramwaje będą malowane.

Pierwsza linia Tramwaju Plus będzie przebiegać przez centrum i połączy osiedla Gaj i Kozanów, a w czasie Euro 2012 jej trasa będzie przedłużona pod stadion na Maślicach. W planach jest również druga linia Tramwaju Plus, która połączy Sępolno z Leśnicą oraz druga linia tzw. tramwaju średnicowego, która połączy Oporów z Biskupinem.

Koszt unowocześnienia komunikacji tramwajowej we Wrocławiu szacowany jest na około 700 mln. zł. Na ten cel miasto chce pozyskać jak najwięcej środków z Unii Europejskiej, a konkretniej z programu „Infrastruktura i Środowisko”.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Paweł P.
  • Paweł P.
  • 06.12.2010 17:35

Zgadzam sie!! tysiące drzew do wycięcia a niby Wrocław mial zostać miastem zieleni. I fakt do stadionu lepiej dostać sie legnicką bo komu sie bedzie chciało jechać na około przez kozanów na stadion? a kibice z kozanowa spokojnie się przejdą (nawet i dla zdrowia) . Ale co panowie na górze zawsze wiedzą najlepiej;/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Komosa
  • Jerzy Komosa
  • 28.11.2010 22:10

Moim zdaniem tramwaje na Kozanowie a szczególnie na ul.Dokerskiej są potrzebne jak przysłowiowa
dziura w moście dla mnie jest to poroniony pomysł gdyż do stadionu łatwiej będzie dojechac ul.Legnicką,
mamy tutaj dośc autobusów które i tak niemają kogo wozic a pozatym z Kozanowa do stadionu jest
jeszcze kawałek drogi więc co? kibice mają się przesiadac do autobusów? Niewiem komu tak natym zależy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ania K.
  • Ania K.
  • 16.11.2010 19:41

Mieszkam na kozanowie. Tramwaj w tym miejscu jest niepotrzebny. Do Legnickiej mamy blisko a na Pilczyckiej jezdzi duża liczba autobusów. Sama pilczycka jest tak oblężona, że latem nie da się oglądać telewizora przy otwartych oknach, a co dopiero, gdy dojdzie tramwaj. Powstanie hałas jak w śródmieściu;/ nie mówię juz o tym, że trawników tu prawie brak a tramwaj jeszcze je zabierze;/ pare lat temu została zrobiona ładna droga dla pieszych i dla rowerzystów, jak i zostały posadzone drzewa co teraz wszystko trzeba bedzie usunąć;/ do stadionu z kozanowa mamy pieszo 5-10min. Nie trzeba tramwaju! Ci co chcą dojechać to Legnicką, Pilczycka to jedna ruchliwa ulica i mieszkańce mają już dość hałasu, który jak powiedziałam spotęguje tramwaj. Miasto powinno w tym miejscu zrobić ekran zmiejszający hałas!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł ciekawy, jednak żeby nie skończył tak jak Łódzki Tramwaj Regionalny, który został tramwajem miejskim bo ani do Zgierza ani Pabianic. Choć w przypadku Wrocławia bardziej martwię się pierwszeństwo. I tu znów odwołam się do ŁTR-u, który "zielona falę" miał tylko na papierze :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydadzą wam się nowe tramwaje, bo gdy byłem we wrześniu we Wrocławiu to komunikacja miejska nie wyglądała zbyt zachęcająco :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam ani troszkę wiary w to, że zdążą z tym projektem, albo, że będzie wyglądał tak jak sobie pięknie wymyślili...
Linia średnicowa, którymi jeżdżę do domu, wygląda mniej więcej tak: 6 minut stania na światłach, 4 minuty jazdy. Przy wielkich zapowiedziach o jej priorytecie w ruchu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy popatrzeć jakie były założenia odnośnie skody a jak to wygląda teraz ;-) Poza tym nie ma co się oszukiwać był lepsze oferty. Niestety w naszej kochanej "polszy" w przetargach 80% odgrywa cenna ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skąd Twój pesymizm Mariusz? Może jakoś uzasadnisz swoje obawy...? Za materiał +

Komentarz został ukrytyrozwiń

te skody to jest jedna wielka lipa.

Podobnie jak projekt tego całego tramwaju+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.