Facebook Google+ Twitter

Szybkie czytanie - szybko i dokładnie?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-15 21:40

Lektury szkolne. Najczęściej są to książki, które uczniowie omijają szerokim łukiem. Czy są nieciekawe? Nie. Na lektury brak czasu. Jak poradzić sobie z przymusową lekturą i znaleźć czas na kolejny tom wciągającej książki?

Klucz

Czytać można szybciej i więcej. Fot. Łukasz Kasprzak Express IlustrowanyJak rozwiązać problem rosnącego na biurku stosu książek? Jak poradzić sobie z zaległymi lekturami? Co zrobić, gdy brak czasu na kolejną obszerną książkę do prawa czy makroekonomii? Jest na to sposób. Nauka szybkiego czytania. Można się zapytać: Szybkie czytanie? Jak można czytać szybciej? Przecież nic nie zapamiętam, nic nie zrozumiem, wszystko się rozmyje. Nieprawda. Czytanie jest techniką, a każdą technikę można ćwiczyć, rozwijać i szlifować. Tak jest właśnie z czytaniem. Owszem opanowujemy tę sztukę już w dzieciństwie, potrafimy składać litery w sylaby, sylaby w słowa, a słowa w zdania, jednak nie świadczy to o doskonałej znajomości sztuki czytania. Wymaga to wielu ćwiczeń i cierpliwości.

Bo ja widzę tylko od "k" do "n"!

Wszystko zaczyna się od wzroku. To jak widzimy wpływa na to jak czytamy. Im szersze pole widzenia tym więcej możemy przeczytać. Nauka szybkiego czytania skupia się między innymi na poszerzeniu pola widzenia. W trakcie ćwiczeń sprawdzany jest postęp. Najczęściej jest on szybko dostrzegalny. Żeby osiągnąć sukces sukcesywnie trenuje się wzrok. Oczy to instrument. Każdy instrument wymaga strojenia. Proste ćwiczenia takie jak przewracanie oczami z prawej do lewej strony czy z góry na dół, gimnastykują oko. Należy pamiętać, że bez sprawnego wzroku nie przeczytamy szybciej nawet linijki.

Ruch i woda

Nie tylko oko bierze czynny udział w czytaniu. Mózg - tam wszystko się zaczyna. Nauka szybkiego czytania pozwala poznać własny umysł. Podstawowa wiedza taka jak określenie czy jest się wzrokowcem, kinezjetykiem lub słuchowcem, bądź łączy się w sobie kilka cech, pozwala zrozumieć, dlaczego, na przykład, nie możemy się skupić na lekturze. Również przy czytaniu należy pamiętać, że dostarczenie tlenu do mózgu jest istotne dla prawidłowego rozumienia tekstu. Spacer czy ruchy naprzemienne (ćwiczenia, które jednocześnie angażują prawą i lewą półkulę mózgu) są sposobami na sprawne funkcjonowanie umysłu. Zalecane picie niegazowanej wody mineralnej nie jest tylko "głupim gadaniem". Mózg również potrzebuje wody. Jej brak nie pozwala się skupić i utrudnia zapamiętywanie oraz zrozumienie tekstu.

Po co ty tak stukasz tym badylem?

Ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia. Powtarzanie powoduje, że w mózgu tworzą się nowe połączenia, które jak droga przeprowadzają nowe informacje, dlatego też im więcej ćwiczeń, tym szybciej będziemy czytać w przyszłości. Tu pojawia się długi patyk, wykałaczka z czerwoną końcówką. Po co? Dzięki czerwieni wzrok skupia się na końcu patyczka. Do czego taki przyrząd? Jest to wskaźnik wykorzystywany przy ćwiczeniach nauki szybkiego czytania. Zaczynamy przyzwyczajać wzrok do wskaźnika, przeciągamy nim po stronach, kartkach, zdaniach, literach, wyznaczając sobie rytm. Jest to jedno z wielu ćwiczeń pomagających w wyeliminowaniu nabytych przez wzrok przyzwyczajeń, opóźniających odbiór tekstu. "Czytamy" przerwy między wyrazami, wracamy do przeczytanych słów i sylabizujemy ponownie wyrazy, tracimy czas na mruganie. Takie drobiazgi później przekładają się w wolnym tempie czytania.

Czy ja w ogóle zrozumiem tekst?

Tu pojawia się pytanie. Czy po kursie szybkiego czytania można czytać wolniej i czy to, co już czytam szybko będzie dla mnie zrozumiałe? Owszem. To jak szybko czytamy jest regulowane przez nas. Nie traci się przy tym przyjemności z czytania. To, że szybciej się czyta nie oznacza, że jest to pośpiech. Wręcz przeciwnie. Rozumienie tekstu jest większe. Tempo czytania wzrasta kilkukrotnie. Wszystko zależy od tego jak potraktujemy wskazówki trenera. Czy warto? Warto. Przeszłam taki kurs i czytam szybciej, dokładniej z wielką przyjemnością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

supcpdba
  • supcpdba
  • 13.07.2011 18:23

j19DBj <a href="http://puunjpjsizdh.com/">puunjpjsizdh</a>, [url=http://yxqqvrsujitn.com/]yxqqvrsujitn[/url], [link=http://lrrdtokkvnzx.com/]lrrdtokkvnzx[/link], http://gpbdsjzfsruc.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślałem już kiedyś o tego rodzaju kursie. Ogromna oszczędność czasu. Daję plusa. Buziaka zresztą też ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.11.2006 11:57

Ewo, kurs przyśpieszony, wakacyjny, trwał dwa miesiące. Warto. Polecam i życzę powodzenia :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Olgo, próbowałam opanować ten sposób czytania, ale zabrakło mi cierpliwości:( Przyznam, że uczyłam się sama, z podręcznika. Może to był mój błąd:( Ile czasu u Ciebie trwał sam proces uczenia się? Może jeszcze spróbuję, tym razem na jakims kursie ... Hmm, pomysśę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.11.2006 21:09

A mam tatarskie korzenie :) Cieszę się, że Ty również. Pozdrawiam serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tym razem dostajesz ode mnie plusik za tekst:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Ty, aby Olgo Katłu -bej nie masz tatarskich korzeni, bo ja tak. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeden (DARMOWY) kurs szybkiego czytania można znaleźć tu: http://www.szybkie-czytanie.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.