Facebook Google+ Twitter

Szybko ewoluująca galaktyka zaskoczyła naukowców z Europejskiego Obserwatorium Południowego

Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego znaleźli dowód szybkiej ewolucji galaktyki po Wielkim Wybuchu. Teleskop VLT i radioteleskopy ALMA obserwowały galaktykę oznaczoną jako A1689-zD1.

 / Fot. Darach Watson z Uniwersytetu KopenhaskiegA1689-zD1 zaskoczyła naukowców Europejskiego Obserwatorium Południowego ze względu na ilość pyłu międzygwiazdowego, niezbędnego w procesie gwiazdotwórczym i planetotwórczym.

A1689-zD1 to jedna z najmłodszych i najbardziej odległych odkrytych galaktyk. Jej obserwacja jest możliwa wyłącznie dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu w gromadzie galaktyk Abell 1689 - podaje obserwatorium. Zjawisko to - w dużym uproszczeniu - związane jest z ogromnym oddziaływaniem grawitacyjnym, które powoduje, że mamy do czynienia z naturalnym powiększeniem.

Badana galaktyka widoczna jest w okresie, gdy Wszechświat miał 700 milionów lat. Naukowcy spodziewali się, że zobaczą układ słabiej rozwinięty, tymczasem okazało się, że A1689-zD1 posiada cechy podobne do Drogi Mlecznej. Wskazuje na to właśnie ilość pyłu międzygwiazdowego i struktura chemiczna.

Czytaj także: Badania Ceres odsłonią najwcześniejszy rozdział historii Układu Słonecznego. 6 marca sonda Dawn wejdzie na orbitę


Galaktyka emituje promieniowanie, które wskazuje na to, że jej rozwój był o wiele szybszy niż w przypadku innych układów. "Mimo, że dokładne pochodzenie galaktycznego pyłu pozostaje nieznane, to nasze badania wskazują, że jego produkcja zachodzi bardzo szybko, w zaledwie 500 milionów lat po rozpoczęciu powstawania gwiazd we Wszechświecie – a to bardzo krótki przedział czasu w kosmologii, w porównaniu do faktu, że większość gwiazd istnieje przez miliardy lat" - twierdzi Darach Watson z Uniwersytetu Kopenhaskiego, który kieruje pracami astronomów.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.