Facebook Google+ Twitter

Szybowce albo ochrona przyrody?

Na zboczu Góry Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim, wybudowano ścieżkę grawitacyjną. Szybowce mogą teraz startować bez pomocy kosztownej wyciągarki. Niestety, przy okazji zniszczone zostały stanowiska prawnie chronionej rośliny...

ścieżka grawitacyjna / Fot. T. AugustyniakDzięki prostej konstrukcji - ścieżka to chodnik wybrukowany betonową kostką - szybowiec rozpędza się i wznosi bez potrzeby korzystania z wyciągarki, która kosztowałaby ok. 30 tysięcy złotych.

Wycięty dziewięćsił. / Fot. T. Augustyniak Na pomysł wybudowania ścieżki wpadł Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego. Według niego jest to atrakcja turystyczna oraz sposób na promocję miasta, natomiast dla szybowników możliwość odbywania szkoleń i zdobywania uprawnień. A wszystko przy minimalnych kosztach.

Niestety, budowa ścieżki wiązała się z wycięciem stanowiska dziewięćsiłu bezłodygowego (Carlina acaulis), którego resztki walają się obecnie po zboczu. Jest to roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową na podstawie rozporządzenia ministra środowiska z dnia 9 lipca 2004 w sprawie gatunków dziko występujących.

Dziewięćsił bezłodygowy. / Fot. Wikipedia http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6f/Carlina_acaulis0.jpgFakt wycięcia został podniesiony przez "turystę" na forum lokalnego portalu. We wpisie czytamy obecny zachwyt nad kawałkiem wybrukowanego zbocza jest dla mnie dziwny. Natomiast zapominamy o zniszczeniach, które przy okazji zostały dokonane w środowisku - mam na myśli dziewięćsił bezłodygowy wykoszony na całym zboczu.


Źródło: jelonka.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.11.2009 23:00

taka Polska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.